7.10.2013 8.54, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace
Stále pije tisíce Čechů vodu s jedovatým olovem
Až půl milionu Čechů pilo z kohoutku vodu s jedovatým olovem. To před pěti lety zjistil Státní zdravotní ústav v Praze. Dnes je číslo menší, stále ale existují místa, kde se těžký kov do kohoutkové vody ze starého vodovodu dostává, upozornil Deník.
Kolik jich u nás ještě přesně zbývá, nikdo neumí spočítat. Podle ústavu jde ale o tisíce domácností. K otravě stačí malé množství kovu. Největší nebezpečí se skrývá v domech ze 30. až 50. let minulého století.
Z vodáren jde sice voda čistá, kazí se ale v rozvodech. Nebezpečné jsou i starší typy PVC potrubí a prvky z mosaze a červeného bronzu.
Od roku 2004 na ministerstvu pro místní rozvoj běží dotační program na výměnu olověných trubek. Přestože látka ve vodě představuje velké nebezpečí, o dotaci zažádalo jen několik tisíc lidí. Podle ministerstva bylo za poslední tři roky rozděleno 96 žadatelům celkem 16,5 milionu korun. V letošním roce se rozdělilo přes 9 milionů 36 žadatelům. „Program byl od roku 2004 vyhlašován každý rok až do letošního roku 2013. V letošním roce měl být program vyhlášen naposledy, ale požádali jsme ministerstvo financí o to, aby byla tato podpora zachována až do roku 2015,“ informuje mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Marek Ženkl.
Od listopadu začne platit evropská směrnice, která stanovuje maximální obsah olova ve vodě na 10 mikrogramů na litr. Tisíce domácností budou tuto hodnotu překračovat, a vystavují se tak zbytečným zdravotním problémům. K otravě stačí malé množství kovu, navíc látka způsobuje bolesti kloubů, chronickou anémii nebo selhání ledvin.
Zdroj: Deník.cz
7.10.2013 8.54, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace