19.6.2020 0.42, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách
Starostové z Posázaví hovořili o vodě i nové strategii rozvoje regionu
Informace o postupu přípravy páteřního vodovodu podél plánované dálnice D3, návrh na připojení obcí, příprava projektových dokumentací na vodovodní řady a zadržování vody v krajině i hospodaření s dešťovou vodou byly hlavními tématy Shromáždění starostů Posázaví, které se uskutečnilo 16. června v Týnci nad Sázavou.
Informovala o tom PR manažerka Posázaví, o.p.s. Jaroslava Tůmová, s tím, že účastníci hovořili také o dotačních programech, přípravě nové strategie rozvoje nebo podpoře cestovního ruchu v regionu. Rozšíření vodárenské soustavy v koridoru plánované dálnice D3 připravuje pro Středočeský kraj firma Vodohospodářský rozvoj a výstavba a.s. (VRV). Investorem stavby by měla být nově založená Želivská dálniční a.s., která je dceřinou společností Úpravny vody Želivka a.s. Zdrojem vody pro nový řad by měl být Posázavský skupinový vodovod a Skupinový vodovod Javorník – Benešov. Předseda Posázavského skupinového vodovodu, starosta Jílového u Prahy Pavel Pešek uvedl, že založení Želivské dálniční a.s. je významným krokem k realizaci Vodovodu D3. Podmínkou ale podle něj je, že bude mít dostatek odběratelů na trase, kteří budou ochotni za vodu platit. Obce by proto měly umět přesvědčit obyvatele o důležitosti vodovodu a jeho přednostech. Starostové si ale stěžovali na nedostatek potřebných informací. Václav Pošmurný z Posázaví o.p.s. navrhl vytvořit webové stránky, kde by byly veškeré dostupné podklady postupně zveřejňovány.
Vodovod D3 by měl zásobovat vodou kolem 23 000 obyvatel. Náklady na jeho vybudování jsou předběžně odhadovány za 795 milionů Kč bez DPH. S dalšími finančními prostředky je nutné počítat na vyvolané investice zdrojových vodovodů.
Účastníci setkání dostali informace o dotačních možnostech řešících zásobování vodou a zadržování vody v krajině. Dověděli se také, že Povodí Vltavy s.p. připravuje další aktivity vycházející ze Studie odtokových poměrů v povodí Sázavy, kterou koordinovala Posázaví o.p.s. – obce by ale měly projevit více iniciativy a zapojit se do příprav projektů.
Na programu byly také informace o dotacích v regionu. Ve spolupráci a za poradenství Posázaví o.p.s. byly od 1. 1. 2014 připraveny žádosti o dotaci v celkové výši 814 milionů korun, z toho byla projektům přiznána podpora 544,8 milionu Kč (úspěšnost 66,9 %). Hovořilo se také o financování Posázaví o.p.s. – v roce 2019 firmu podpořilo 37 obcí dohromady 3,9 milionu Kč, letos dotace od 39 obcí činí zatím 3,3 milionu Kč. Uhradí to zhruba třetinu nákladů.
Dalším tématem byla příprava Strategie rozvoje regionu Posázaví na období 2021–2027. Činnost v MAS Posázaví ukončily obce Mikroregionu Voticko s výjimkou Jankova, nově naopak přistoupily Pyšely. Od roku 2021 bude v MAS Posázaví 63 obcí.
Zdroj a foto z jednání: Posázaví, o.p.s.
19.6.2020 0.42, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Prevence povodní, voda v krajině, Vodovody a kanalizace