10.3.2015 7.36, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzy
Stát omezí prodej zemědělské půdy
Ministerstvo zemědělství poslalo do vnějšího připomínkového řízení návrh novely zákona o Státním pozemkovém úřadu (SPÚ), která by měla výrazně omezit další vydávání státní zemědělské půdy. Píše to týdeník Zemědělec.
Úřad by podle návrhu měl aktivně spravovat rezervy státní půdy pro stavbu dálnic či přehrad. Podle mluvčího Hynka Jordána by změna legislativy měla platit od druhého čtvrtletí příštího roku. Od začátku 90. let Pozemkový fond a následně z něj vzniklý SPÚ privatizovaly celkem 660 tisíc hektarů zemědělské půdy. Bylo to však více, než si mohly dovolit, i než říkal původní plán. Ten předpokládal privatizaci 500 tisíc hektarů, připomněli zástupci SPÚ na nedávném členském shromáždění Svazu marginálních oblastí v Horoměřicích u Prahy.
Nyní tak státu schází půda na dokončení restitucí, ale třeba i na případnou směnu kvůli stavbám dálnic či protipovodňových hrází. Úřad proto chce ukončit další výprodej státní půdy. Zbývající restituenti, kteří mohou ještě nárokovat až 300 tisíc hektarů zemědělské půdy, by měli být vyplaceni. Dostat mají zhruba půl miliardy korun.
SPÚ by měl podle návrhu do budoucna mimo jiné také více využívat předkupní právo státu k privatizovaným pozemkům. To komplikuje současná právní úprava. „Vlastníci ve většině případů učiní formální nabídku, kterou nemíní vážně, a využívají možnosti vzít ji zpět, jestliže SPÚ projeví vůli nabídku přijmout,“ uvedlo ministerstvo zemědělství v důvodové zprávě. Vlastníci tak berou zpět i takové nabídky, kdy jim již úřad zaplatil kupní cenu.
Ministr zemědělství Marian Jurečka v debatě v České televizi koncem února uvedl, že novela nemá další převody půdy zcela znemožnit. Zachována má zůstat například možnost převodů pozemků obcím a krajům a částečně také její prodej již aktivním zemědělcům. Podle Jurečky stát v minulosti privatizoval i rozsáhlé pozemky na místech, o nichž věděl, že je bude následně potřebovat, poté je musel za velké peníze vykupovat zpět. Jako jeden z příkladů uvedl ministr privatizaci rozsáhlých pozemků v okolí letiště Ruzyně. Podezřelé případy z minulosti SPÚ prověřuje a spolupracuje s policií. „Připravuje se tam opravdu velký spis a padnou konkrétní obvinění u některých věcí, které se tam v minulosti staly“ řekl ministr.
Podle nařízení, které loni v říjnu přijala vláda, si úřady mají ponechat v rezervě pro stavbu dálnic, průmyslových zón či protipovodňových opatření zhruba 550 pozemků o celkové výměře 245 hektarů. Více než tři čtvrtiny rezervy připadá na ministerstvo dopravy. SPÚ však eviduje žádosti o zařazení další, výrazně větší výměry do rezerv. Například ministerstvo životního prostředí chce až desítky tisíc hektarů. Podle Jurečky požadují jednotlivé resorty dohromady okolo 220 tisíc hektarů, k dispozici je však zhruba jen 168 tisíc hektarů, z toho téměř polovina je blokovaná pro restituce a další účely. Dalších více než 300 tisíc hektarů však představují potenciální nevypořádané restituční nároky jednotlivých osob. Nikdo však v současné době neví, kolik z této výměry budou chtít lidé opravdu vydat, či zda naopak dají přednost finančnímu vypořádání.
Zdroj: Zemědělec, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
10.3.2015 7.36, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzy