6.10.2011 19.24, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině
Státní hranice s Rakouskem povede nově středem koryta Dyje
Vláda schválila novou smlouvu mezi Českem a Rakouskem, která vymezuje státní hranice. Informuje o tom MF Dnes s tím, že pozemku u hranic bylo třeba vyměnit kvůli novým protipovodňovým a vodohospodářským opatřením.
Vyrazit si na loďce poháněné motorem jen tak na ryby? Nic neobvyklého, pozor si ale už brzy musí dát „lodivod“ na státní hranici u Břeclavi. Ta bude nově ve směru na Lanžhot protínat Dyji uprostřed jejího hlavního toku, a ne jako doposud v jejích často slepých či vysychajících meandrech. ČR a Rakousko si kvůli tomu vymění některé pozemky u hranic.
A ačkoliv na moravské straně motorový člun použít na řece Dyji lze, na rakouské straně je to v místě státní hranice zakázané. A brzy to tak bude i tam, kde to dosud ještě šlo. „Nejen rybáři by si tak měli dávat pozor, aby s motorovou lodí plavali jen po straně řeky, která náleží Česku,“ komentovala mluvčí Povodí Moravy Veronika Slámová.
Jde zřejmě o jedinou změnu, která se přímo dotkne lidí. Jinak smlouvu mezi Českou republikou a Rakouskem, která pod Břeclaví nově vymezuje státní hranici, tamní obyvatelé nijak blíž nepocítí.
„Všechny plochy, které jsou určeny k výměně, totiž vlastní státní podniky, jako je Povodí Moravy, Pozemkový fond České republiky či Lesy České republiky. Změna státních hranic se tak běžných občanů nijak nedotkne, navíc se skutečně jedná jen o velmi malé území,“ ujistila Denisa Čermáková z tiskového oddělení ministerstva vnitra. Dokonce ani rybáři, kteří mají křece nejblíže, nemusejí mít výraznější obavy. „Řeku budou moci i nadále využívat v celé její šíři,“ doplnila mluvčí ministerstva.
Podle předsedy místní rybářské organizace v Lanžhotě Františka Turečka stejně existují mezi zdejšími a rakouskými rybáři už roky nepsaná pravidla, která se vzájemně dodržují. „Vždy se tady ctilo, že hranici dělá hlavní tok řeky. My tedy chytáme na české straně a rakouští rybáři na té rakouské,“ přiblížil Tureček.
Na posledních změnách vymezujících státní hranice se Češi s Rakušany domluvili před deseti lety. Tehdy to z většiny byly jen technické změny textu smlouvy související s rozdělením Československa. Kvůli novým protipovodňovým a vodohospodářským opatřením bylo ale nyní potřeba pozemky u hranic vyměnit. Změny se dotknou například pravobřežní hráze a průkopů na řece Dyji na území obcí Břeclav a Lanžhot, tedy plochy veliké 24 hektarů. „Metry čtvereční, kterých se změna týká, jsou na české i rakouské straně totožné. Znamená to tedy, že tím ani jedna strana netratí,“ upřesnila Denisa Čermáková zministerstva vnitra.
Smlouvu mezi Českou republikou a Rakouskem, která vymezuje státní hranice, schválila vláda tuto středu. Konkrétně jde o hraniční úseky, kde se v devadesátých letech stavěla protipovodňová opatření. Uzavírání podobných smluv se sousedními zeměmi není ničím neobvyklým. Zákonodárci mají momentálně na stole materiály o úpravě hranice se Slovenskem.
Zdroj: Regionální mutace Mladá fronta DNES – jižní Morava
6.10.2011 19.24, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajiněAktuality
Rekonstrukce jezu na řece Jihlavě umožní migraci vodních živočichů
Akt. 22.11.2024 10.46Rubrika: Čistota vody a rekreace
Vědci vyvinuli nový typ plastu, který se dokáže rozkládat v mořské vodě
Akt. 22.11.2024 9.21Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Ze světa