9.8.2018 9.28, Rubrika: Rybářství a rybníkářství
Stehlík: Dopady sucha může snížit hlavně hospodaření v krajině
Sucho ohrožuje úrodu českých zemědělců a znát to bude třeba na sklizeném množství pšenice. Nejen o tom hovořil ve vysílání Českého rozhlasu – Radiožurnálu, předseda Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ) Josef Stehlík.
Podle něj není nižší úroda plošným problémem ČR. „I letos jsou oblasti, kde se sklizeň ukazuje jako průměrná,“ uvedl Stehlík. Existují ale rozsáhlé oblasti, kde je dopad letošního počasí na úrodu výrazný. „Například oblasti na východ od Prahy, které jindy vykazují nadprůměrné výnosy, jsou na tom letos hodně špatně. Dešťové fronty chodily tak, že nedokázaly dojít i do východní části republiky,“ uvádí příklad Stehlík. Jde především o Nymbursko, Kolínsko, které jsou obilnicí České republiky. Slabá úroda není důsledkem pouze sucha. „Letošní rok byl specifický dlouhou zimou, ještě koncem března byly desetistupňové mrazy a vegetace v průběhu jara nezačala fungovat jako jiné roky. Potom přišlo náhle sucho, které trvalo do konce května, v některých do června, vysvětluje předseda Asociace soukromého zemědělství.
Cest k lepšímu hospodaření s vodou v krajině je podle Asociace soukromého zemědělství několik. Základem může být stavění přehrad, které je ale s ohledem na osídlení a soukromý majetek nereálné. „Před rokem 1850 a masivním pěstováním cukrové řepy na území tehdejší monarchie bylo na území o 100 tisíc hektarů rybniční plochy víc. Ploch, které zadržovaly vodu,“ připomíná Stehlík. Řešením tak mohou být malé rybniční systémy. „Bohužel v současné době stát z procesního hlediska tomu dává mnohem více překážet, než aby to umožňoval. Administrativa, stavební úřady… Jedním slovem katastrofa,“ zdůraznil Stehlík.
Třetí variantou může být rozsáhlá meliorační síť, která se udělala v 70. a 80. letech. „Odborníci tvrdí, že minimálně na dvaceti procentech vysouší namísto odvodňování. Při troše šikovnosti by mohla sloužit i obráceně. V době, kdy je voda, by se nechala jednoduchými způsoby v daných lokalitách v půdě přidržovat,“ vysvětluje předseda ASZ. V neposlední řadě je podle Stehlíka nutný tlak na způsob obhospodařování zemědělské půdy. „Některé kroky se udělaly, záleží to na velikosti půdních bloků. Čím větší pole, tím hůře. To může být jedno z těch rychlejších řešení, aby se ty důsledky sucha snížily,“ konstatoval Stehlík.
Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
9.8.2018 9.28, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla