13.4.2011 9.07, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině
Stoletá voda se do centra Štětí už nedostane
Povodí Labe vybuduje ve městě protipovodňová opatření za šest milionů korun. Většinu nákladů by měly pokrýt evropské dotace.
Za zlomek nákladů, které vynaložili na likvidaci povodňových škod, budou mít nyní protipovodňová opatření lidé ve Štětí.
Město ve spolupráci s Povodím Labe podalo na ministerstvo zemědělství smlouvu o účasti na programu Prevence před povodněmi II. Díky tomu může předpokládat realizaci opatření za zhruba šest milionů korun. Skutečné nároky na městskou kasu však budou mnohem nižší. Podstatnou část nákladů pokryjí dotace z evropských fondů.
Silniční hráz
Jak vysvětlil vedoucí odboru výstavby, rozvoje a majetku města Štětí Přemysl Pech, navrhovaná ochrana před povodní je ve Štětí z podstatné části zajištěna zdí pod silnicí II/261, vedoucí podél Labe. Ta je postavena tak, že odpovídá výši stoleté vody.
Účelem projektu je zajistit další opatření. „Na dešťových kanalizacích, které jsou vyústěny do Labe, by se měly osadit uzávěry, které zabrání nátoku vody do města, dále budou vybudována stání pro čerpací stanice. V místech, kde jsou přístupy k Labi, budou kovové rámy pro hliníkové mobilní stěny.
Stoletá voda vletěla do města v roce 2002, v roce 2006 znovu. „Povodně byly hrozné, celé náměstí bylo pod vodou, paneláky byly zaplavené do prvního patra,“ nechal se slyšet občan Štětí, který si nepřál uvést své jméno. Nevěří prý, že opatření do výše silnice jsou dostačující.
Optimističtější pohled na chystaná opatření má paní Jana, která bydlí ve Štětí celý život. „Jsem starousedlík a přesně vím, jak povodně probíhaly, než se zregulovala řeka. Voda v roce 2002 nás překvapila a myslím si, že se to už opakovat nebude. Protipovodňové opatření přesto vítám. Využití silnice je ideální a pokud budou zpětné klapky, nemá to chybu,“ řekla.
Nábřeží neochrání
Koho se opatření netýkají, jsou lidé z domů na břehu Labe. Právě tady se přitom před vodou vyklízí nejčastěji.
„Je to těžké těm lidem vysvětlovat, ale tyto domy z hlediska efektivity ochránit nelze,“ vysvětlil Přemysl Pech. Veslaři, rybáři a další uživatelé domů na nábřeží se tak budou muset smířit s tím, že jim voda bude škodit dál.
Centrum města by mělo zůstat v příštích letech ochráněno. Realizace opatření by mohla začít ještě letos.
Zdroj: Děčínský deník
13.4.2011 9.07, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině