17.12.2014 9.05, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla
Strakonice i Blatná jsou již chráněny proti velké vodě
Protipovodňová ochrana Strakonic, kterou vybudoval státní podnik Povodí Vltavy, vyšla celkem na 94 milionů korun. Připomíná to Strakonický deník s tím, že proti povodním je již chráněno také město Blatná.
Na protipovodňové ochraně Strakonic se podílelo dotací ve výši 80 milionů korun ministerstvo zemědělství, 14 milionů dodalo město. Účelem stavby bylo podle mluvčí Povodí Vltavy Michaely Pohůnkové zkapacitnění koryta řeky Otavy a Volyňky. To by mělo zajistit bezpečný průtok i stoleté vody. V současnosti je to na obou tocích v rozmezí pětileté až padesátileté vody. Celkem bylo vybudováno dva a půl kilometru ochranných hrází. „Pod hradem vznikla ochranná nábřežní zeď,“ doplnila mluvčí s tím, že ve Strakonicích došlo také k navýšení hráze kolem areálu plaveckého stadionu a kolem klubovny Junáka až k mostu v ulici Ellerova. Opatření nejenom, že ochrání, ale i zatraktivnilo břehy. Příkladem může být část břehu pod strakonickým hradem. Kromě jeho zpevnění tam zároveň vzniklo kotviště pro vodáky. Loď si tam mohou přivázat a švédskou brankou se dostat do areálu hradu.
Povodí Vltavy začalo v roce 2012 s realizací protipovodňových opatření i v Blatné. „Jsme rádi, že se vůbec pracuje,“ zaznělo z blatenské radnice. Blatnou mají protipovodňová opatření ochránit před stoletou vodou. „Protipovodňová opatření spočívají ve vybudování nových hrází, zídek, zvýšení nynějších břehových zdí a rekonstrukcí stavidlových uzávěrů na výtoku ze Zámeckého rybníka,“ píše ve své zprávě mluvčí Povodí Vltavy Michaela Pohůnková.
Celkové náklady dosáhly téměř 22 milionů korun. Blatná se podílela milionem korun na zhotovení dokumentace a výkup pozemků. Akce probíhala v rámci dotačního titulu Podpora prevence před povodněmi II, jehož správcem je ministerstvo zemědělství.
Zdroj: Strakonický deník, ilustrační foto archiv Naše voda
17.12.2014 9.05, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní dílaAktuality
Obyvatelé části Plzně mají mít letos kanalizaci a vodovod za 120 mil.
Akt. 15.1.2025 15.16Rubrika: Vodovody a kanalizace
ČZU zakládá centrum pro výzkum biologických invazí v lesích
Akt. 15.1.2025 11.42Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě