27.8.2016 6.21, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla
Studenti univerzity navrhli, jak Olomouc chránit před povodní
Pláž naproti olomouckému sídlišti ve čtvrti Lazce, molo na řece Moravě u Klášterního Hradiska či obnovení historického meandru. To vše navrhli podle olomoucké mutace deníku Mladá fronta DNES univerzitní studenti, kteří pracovali na vylepšení plánů protipovodňových opatření na severu Olomouce.
Podle Povodí Moravy je možné, že se některé studentské návrhy v budoucnu promění ve skutečnost. Autory jsou studenti z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a ze Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Lednici. „Dva šestičlenné týmy dostaly za úkol zpracovat území od mostu v Komenského ulici proti proudu řeky Moravy kolem Klášterního Hradiska až za hranici zastavěného území města nad Černovírem,“ přibližuje za přírodovědeckou fakultu mluvčí Martina Šaradínová.
Zaměřili se tak na lokality, které město s Povodím Moravy plánuje v budoucnu v rámci třetí etapy protipovodňových opatření zabezpečit proti velké vodě. Výsledky sepsali do územních studií, měli na to tři týdny. Studenti v nich na břehu Moravy navrhli například nové trasy pro pěší a cyklisty, které by napojili na už existující cyklostezku. Naproti lazeckému sídlišti narýsovali mírně klesající travnatou pláž. U Klášterního Hradiska by pak studenti rádi viděli molo pro lodní dopravu.
Druhý tým ve směru od Hradiska více využil přírodní prvky. „Například obnovu historické stopy meandru či přílivové tůně,“ doplňuje Bořivoj Šarapatka z olomoucké přírodovědecké fakulty. Vyzdvihuje, že se na sever Olomouce při analýze podívali i lidé zvenčí, kteří ve městě nežijí a místní problémy vidí z jiného úhlu pohledu.
Výsledky práce studentů má nyní k dispozici olomoucký magistrát, krajský úřad i Povodí Moravy. „Bude-li zájem, můžeme studii detailněji se zástupci těchto a dalších organizací diskutovat,“ nabízí Šarapatka. Konečné plány pro třetí etapu ještě nejsou hotové, nápady studentů tak mají šanci dostat se do nich. „Vzhledem k tomu, že ještě nedošlo ke zpracování investičního záměru městem, je zde potenciální prostor pro zapracování prvků a úprav ze studie,“ potvrzuje Petr Chmelař, tiskový mluvčí Povodí Moravy. Kdy přesně se na třetí etapě protipovodňových opatření začne pracovat, není v tuto chvíli jasné. Město i Povodí Moravy teď dokončují přípravy na takzvanou II. B etapu, při níž získá ochranu proti povodni centrum Olomouce. „Její zahájení je naplánované na jaro 2017, třetí etapa na ni naváže,“ uzavírá Chmelař.
Zdroj: regionální mutace Mladá fronta DNES – Olomoucký kraj, ilustrační foto (voda v Olomouci) Naše voda – Nina Havlová
27.8.2016 6.21, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla
Aktuality
ČZU zakládá centrum pro výzkum biologických invazí v lesích
Akt. 15.1.2025 11.42Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
PVK zaznamenaly v loňském roce mírný nárůst havárií
Akt. 15.1.2025 10.44Rubrika: Vodovody a kanalizace