27.1.2012 14.12, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Statistiky a kauzy
Studie prokázala rtuť z Německa v nádrži Skalka
Do vodní nádrže Skalka stále proniká rtuť z bývalé chemické továrny Marktredwitz. Vyplývá to z výsledků česko-německé studie monitorující kontaminaci sedimentů v oblasti okolí Skalky i Skalky samotné, o nichž dnes informoval mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský.
Česko-německý projekt podle něj podrobně monitoroval rozsah nerozpuštěných látek a sedimentů obsahujících rtuť v samotné nádrži Skalka, ale i v řekách Kössein, Reslava a Ohře. Především se mapovaly přístupové cesty před nádrží a stanovila se míra zatížení Skalky. Součástí prací je také studie proveditelnosti, která přináší nápravná opatření včetně odhadu jejich účinnosti a finanční náročnosti. Tato studie slouží rovněž jako základ pro další postup.
„Odborníci se shodli, že i nadále dochází ke vnosu rtuti z území SRN do nádrže Skalka. Studie zmapovala množství kontaminovaných sedimentů na české straně a objasnila zdroje a způsoby kontaminace v Bavorsku. I přes náročná sanační opatření způsobuje zatížení rtutí z bývalé chemické továrny Marktredwitz i nadále zatížení sedimentů, nerozpuštěných látek a rovněž i potravinového řetězce. Tím je ovlivněno i využívání vodní nádrže Skalka,“ uvedl Svejkovský.
Navržená opatření na území ČR jsou v rámci studie proveditelnosti řešena variantně s předpokládaným odhadem finančních nákladů od jedné do dvou miliard korun (od 40 do 85 milionů eur). Doporučený postup na území SRN představuje soubor jednotlivých opatření s předpokládaným souhrnným odhadem zhruba 1,2 miliardy eur.
Nyní zpracovaný komplexní materiál prostudují pracovníci českých a německých orgánů. Bude se vyhodnocovat, zda je nebezpečí obsahu rtuti veliké či ne. Pokud ano, budou se muset podniknout zásadní kroky ke zlepšení stavu, a to v již zmíněných finančních objemech.
Financování studie bylo zajištěno státním podnikem Povodí Ohře z prostředků EU za přispění Evropského fondu pro regionální rozvoj, státního rozpočtu České republiky a vlastní spoluúčasti Povodí Ohře státní podnik. Vlastní monitoring i realizaci studie proveditelnosti zhotovila firma Aquatest, a. s.
Vodní nádrž Skalka leží u státní hranice s Německem nedaleko Chebu. Slouží zejména ke zvýšení nízké hladiny vody a pro účely protipovodňové ochrany, je ale využívána také k odpočinku a rekreaci. Její povodí činí 671,7 kilometrrů čtvereččních a leží téměř celé v Bavorsku.
Další informace jsou dostupné na internetových stránkách Povodí Ohře (http://www.poh.cz/vd/skalka.htm)
Naše voda
27.1.2012 14.12, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Statistiky a kauzy