26.9.2018 8.25, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině
Sucho: Čas neúprosně běží, varuje rektor ČZU
Sucho se mělo začít řešit před 15 lety. To je názor ministra životního prostředí Richarda Brabce, ale i řady dalších odborníků. Připomíná to zpravodajství seznamzpravy.cz.
V prvních dvou srpnových týdnech letošního roku spadla na území Česka jen třetina srážek oproti normálnímu množství. Polovinu řek trápilo hydrologické sucho. „Čas neúprosně běží a my dostatečně nekonáme. Společnost v minulosti sucho nevyděsilo tak jako nás v roce 2015,“ říká rektor České zemědělské univerzity (ČZU) Petr Sklenička. Právě proto vzniklo při ČZU Centrum pro vodu, půdu a krajinu, které bude navrhovat komplexní řešení v boji proti klimatickým změnám.
Od poloviny 19. století zmizelo z české krajiny přes tři tisíce větších rybníků. Zcelování zemědělské půdy do velkých bloků v době komunismu a její obdělávání těžkou technikou zničilo její retenční vlastnosti. Zemědělská půda tak zadržuje o 40 procent méně vody než před rokem 1950. Asi 60 procent půdy ohrožuje vodní eroze, 14 procent trápí větrná eroze a většině zeminy chybí organická hmota.
Podle Skleničky umíme zatím navrhovat maximálně dílčí opatření. „Neumíme však vyprojektovat ucelený systém, který bude sloužit během sucha i povodní, bude zahrnovat protierozní ochranu půd, protipovodňovou ochranu území i jeho ochranu proti suchu,“ dodává. Nově vzniklé Centrum pro vodu, půdu a krajinu bude proto taková řešení testovat. Pilotní projekty zastřeší souhrnným názvem Chytrá krajina proti suchu a povodním. Více než 80 procent českého území totiž kombinaci stále úmornějšího sucha a častějších povodní nezvládá.
Odborníci budou kombinovat například pozemkové úpravy se stavbou nádrží a závlahových systémů. Cílem je vytvořit ucelené řešení, které zvýší retenci a akumulaci vody v půdě a krajině spolu s využitím moderních způsobů závlahy. ČZU navíc vlastní zemědělskou i lesní půdu a městské pozemky v Praze. Nové návrhy tak bude centrum okamžitě testovat.
„Chytrá krajina musí poskytnout podmínky pro relativně komfortní život ve městech i na venkově, na jaký jsme dnes zvyklí, a to i v podmínkách, které budou připomínat současné subtropy,“ připomíná Sklenička. Celý projekt se totiž soustředí na období po roce 2030, kdy se může změna klimatu ještě prohloubit.
Centrum pro vodu, půdu a krajinu se tak zařadilo k dalším iniciativám, které se na změnu klimatu a přizpůsobení krajiny soustředí. Od roku 2014 funguje meziresortní komise VODA-SUCHO, jež připravuje dlouhodobé koncepce ochrany před negativními dopady nedostatku vody.
Plné znění článku na: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ces…-neuprosne-bezi-varuje-rektor-czu-56562, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
26.9.2018 8.25, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla