21.10.2017 8.26, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy
Sucho kosí české lesy, rekordní škody zasáhly Oderské vrchy, Polabí, či Vysočinu
Kvůli suchu letos zmizí z Česka nejvíce stromů v historii. Připomíná to ve své reportáži zpravodajství České televize 24 s tím, že některé druhy stromů vymírají.
Rok 2017 ještě neskončil, ale už teď je téměř jisté, že se rekordně zapíše do dlouhé historie tuzemských lesů. A bude to zápis velmi nepříznivý. Ministerstvo zemědělství odhaduje, že letos nejméně šest milionů kubíků dříví poškodilo sucho. Obrazně se takové množství rovná asi osmi milionům vzrostlých stromů. Nedostatek vody je zároveň spjat se škůdci, kteří oslabené stromy snáze napadají. I proto jsou čísla tak vysoká. „Kvalifikovaný odhad za letošní a loňský rok počítá s poškozením suchem a kůrovci zhruba u 10 milionů kubíků dřevní hmoty. V letech 2006 a 2007 to přitom bylo pouze 2,5 milionu,“ srovnává mluvčí resortu Markéta Ježková.
V objemech veškeré těžby tak prudce stoupá podíl právě uschlých stromů. Letos se podle předpokladů ministerstva bude blížit čtyřiceti procentům. Ještě v roce 2015 to přitom bylo procent třináct. V lesích, které leží ve vojenských újezdech, pak skácí v souvislosti se suchem dokonce osmdesát procent stromů z roční těžby. S tím, že podnik Vojenské lesy likviduje desetinásobek kalamitního dříví, než tomu bylo před deseti lety.
Hynou především smrky, ale k překvapení lesníků se k nim hlavně letos masivně přidaly i odolnější druhy. „V loňském a zejména letošním roce jsme na Moravě zaznamenali také plošné usychání porostů borovice a jedle,“ potvrzuje ředitel Lesů města Brna Jiří Neshyba. Ve velkém pak borovice odumírají i na Vysočině. „Bohužel lze v současnosti pozorovat stále častěji chřadnutí i listnatých porostů,“ říká Neshyba.
Mimořádně dramaticky je suchem zasažena oblast mezi Olomoucí, Opavou a Bruntálem a vedle toho i Javornicko a Oderské vrchy. Zde se smrkové porosty již zcela rozpadají. Kritická situace pak panuje na jihozápadní Moravě, v části Vysočiny hlavně v okolí Třebíče a ve východních Čechách. „Suchem jsou postiženy nižší polohy Polabí, jižní Morava a podhůří Šumavy,“ vyjmenovává další lokality mluvčí státního podniku Lesy ČR Eva Jouklová. „Letos se situace zhoršila i na Drahanské vysočině na Vyškovsku,“ doplňuje ji mluvčí Vojenských lesů (VLS) Jan Sotona.
Zdroj: ČT 24, ilustrační foto archiv Naše voda (VÚLHM)
21.10.2017 8.26, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy