15.1.2020 0.51, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony
Svaz kritizuje vládu za růst poplatku za čerpání minerální vody
Svaz minerálních vod kritizuje růst poplatku výrobcům balených vod za čerpání minerální vody. Rozhodnutí vlády podle organizace zvedne výrobní náklady. Svaz, který sdružuje výrobce balených minerálních vod v České republice, to uvedl v tiskové zprávě. Podle skupiny Mattoni 1873 nevychází zvýšení poplatku z žádné logické úvahy. Kabinet v pondělí rozhodl o tom, že se od července zdvojnásobí poplatek výrobcům balených vod za čerpání minerální vody ze šesti na 12 korun za metr krychlový.
Zvýšení poplatku podle svazu poškodí domácí výrobce i spotřebitele a ohrozí zdroje a jejich využití. Přínos pro stát přitom v měřítku státního rozpočtu bude jen kosmetický, míní organizace. „Jedná se už o druhé stoprocentní zvýšení poplatků za posledních pět let, což pochopitelně zvedne výrobní náklady. Už nyní je poplatek za odběr minerální vody devětkrát vyšší než poplatek za odběr ostatních druhů vod z podzemních zdrojů a de facto se tak znovu zvyšuje nepřímé zdanění zdravé potraviny,“ uvedl svaz.
„Členové Svazu minerálních vod si uvědomují, že hospodaří s výjimečným produktem, provádějí velké množství analýz a zabezpečují a ochraňují zdroje přírodních minerálních vod před vlivy vnějších zásahů v rámci ochranných pásem zdrojů. Zjednodušeně řečeno vykonávají pro Českou republiku ty činnosti, které umožní státu zajištění přírodního bohatství, jeho korektní využití i ochranu, jeho monitoring, a to z vlastních prostředků. Opětovné navýšení poplatku za odběr minerálních vod o dalších 100 procent může vážně ohrozit schopnosti zajišťovat tuto péči,“ dodala organizace.
Podle generálního ředitele Mattoni Alessandra Pasqualeho se stát dostává do absurdní situace, kdy ministerstvo zdravotnictví penalizuje zdravé potraviny. „Zvyšování nepřímého zdanění zdravé potraviny a současné snižování spotřební daně na čepované pivo přímo vybízí k dohadům o populistických snahách nalákat voliče a nesystémovým způsobem naplnit státní pokladnu,“ dodal ředitel.
Ministerstvo zdravotnictví původně navrhovalo zvýšení poplatku o tři koruny na devět. Resort považuje navýšení za přirozenou reakci na vývoj cen v posledních pěti letech, neboť poplatek se předtím zvýšil naposledy v roce 2014. Stát na něm vydělal v roce 2018 asi 18 milionů korun. Každý Čech spotřeboval v roce 2017 v průměru asi 55 litrů minerálních vod.
V roce 2018 byla podle materiálu zpracovaného ministerstvem zdravotnictví celková produkce balených přírodních vod 0,8 milionu metrů krychlových, tedy méně než třetina maximálního povoleného čerpání. Skutečné množství se u různých výrobců pohybuje od 30 do 50 procent tohoto maxima.
Změna se podle návrhu dotkne sedmi společností: Bohemia Healing Marienbad Waters, Hanácká Kyselka, Chodovar, Karlovarská Korunní, Karlovarské minerální vody, Ondrášovka a Poděbradka.
Výše shodného poplatku na Slovensku představuje zhruba 17 Kč, v Německu 8,40 Kč, v Polsku 7,60 Kč a v Itálii 27 – 81 Kč. V Itálii je poplatek na rozdíl od ostatních uvedených zemí vypočítáván ze skutečně odebraného množství, uvádí ministerstvo.
Zdroj: ČTK, ilustrační foto
15.1.2020 0.51, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony