12.10.2012 17.21, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony
Svaz minerálních vod: Žádáme po Mze omluvu
Svazu minerálních vod se nelíbí postoj ministerstva zemědělství (Mze). MZe jako ústřední vodoprávní úřad informovalo o výrazném zdražení pitné vody pro spotřebitele. Tato informace o stále pokračujícím zdražování pitné vody pro spotřebitele byla ze strany MZe odůvodněna i cenou balených vod.MZe však šlo podle svazu dokonce ještě dále, když přímo nabádalo k omezování spotřeby balených vod. Proti takovéto argumentaci a demagogickému doporučení ze strany MZe se výrobci minerálních vod sdružení ve Svazu minerálních vod ostře ohrazují a požadují veřejnou omluvu. Sdělila to Jana Ježková, předsedkyně Svazu minerálních vod.
„Není přípustné, aby ústřední orgán státní správy k ospravedlnění své činnosti ve vztahu k jednomu podnikatelskému sektoru znevýhodňoval jiný produkční sektor tím, že bude zcela nepokrytě a bez jakéhokoliv ekonomického a logického zdůvodnění upřednostňovat výrobce kohoutkové vody,“ uvedla Ježková.
Motivace MZe je podle ní zřejmá. Skrýt další výrazné zdražení pitné vody pro spotřebitele, na němž se v rámci svých rozhodovacích pravomocí podílí a které dopadá především na chudší rodiny, za nesmyslnou srovnávací antireklamu na úkor výrobců balených vod.
“Místo vysvětlování spotřebiteli proč cena vody z vodovodu stoupla o třetinu a zda nemají vodárenské společnosti neopodstatněné zisky, jsou demagogicky srovnávány naprosto odlišné produkty a to kvalitní balené podzemní vody (přírodní minerální vody, pramenité a kojenecké vody) určené k zajištění pitného režimu a kohoutková voda určená jako služba obyvatelstvu především k mytí, vaření a praní. Nechce se nám věřit, že Mze chce vnutit spotřebiteli takovéto zdůvodnění zvýšení ceny vodného a stočného a považuje našeho spotřebitele za hloupého,“ řekla Ježková.
Odvracení pozornosti od zdražení pitné vody pro domácnosti způsobem, které vyplývá z materiálu MZe, je podle Svazu minerálních vod nekorektní a vůbec nerespektuje závazek řádného a spravedlivého zacházení s podnikatelskými subjekty. Postup MZe lze kvalifikovat i jako nekalosoutěžní jednání, neboť zasahuje do svobodné hospodářské soutěže způsobem, který má zjednat výhodu soukromým vodárenským společnostem na úkor výrobců balených vod.
“Navíc se MZe dopouští záměrné manipulace, když shrnuje všechny balené vody do jedné kategorie. Mezi balenými vodami je třeba rozlišovat, zda se jedná o balené vody minerální, které jsou svou kvalitou a složením nesrovnatelné s pitnou vodou a poskytují spotřebitelům jiný produkt s odlišnými funkčními vlastnostmi, nebo zda se jedná o balení pitné vody do lahví,“ dodala Ježková, podle které podpora vybraných sektorů podnikání na úkor jiných ústřednímu orgánu státní správy zcela jistě nepřísluší.
Naše voda
12.10.2012 17.21, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony