26.6.2019 7.20, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách
Svaz pivovarů je proti zavedení záloh na PET lahve
Svaz pivovarů a sladoven ČR se postavil proti zavedení zálohového systému na PET lahve, jak jej navrhly Karlovarské minerální vody (KMV). Pivovary, které se v květnu připojily k výzvě Zálohujme, jejímž cílem je zavedení systému, podle svazu převážně v PET lahvích nevyrábí, sdělili ČTK zástupci svazu, který je hlavní profesní organizací pivovarů.
Zavádění záloh by podle svazu bylo ekonomicky nevýhodné a narušilo současný recyklační systém. Pokud by se totiž plasty zálohovaly, sloužily by jako materiál pro nové lahve, neplnily by se znovu. Zástupci iniciativy Zálohujme ČTK sdělili, že jiné státy, které zálohový systém zavedly, hodnotí výsledky pozitivně.
„Pivní produkce se ze 77 procent dostává ke spotřebiteli v opakovaně použitelných obalech, to znamená v sudech a tancích nebo ve skleněných lahvích, které jsou z absolutní většiny zálohované. Češi navíc dlouhodobě patří k evropské špičce v třídění komunálního odpadu a velice dobře u nás funguje stávající systém sběru a recyklace plastů organizovaný společností Eko-kom,“ řekla ČTK výkonná ředitelka svazu Martina Ferencová. Dodala, že podle dostupných informací se v současnosti vytřídí 82 procent vyprodukovaných nápojových PET lahví a z nich je 87 procent recyklováno.
„Argumentace svazu pivovarů a sladoven vychází ze sporných čísel o třídění a recyklaci. Tato data bohužel nejsou veřejně dostupná či ověřitelná. Analýza materiálových toků od Institutu Cirkulární Ekonomiky, ale ukázala, že v ČR se vysbírá jen 69 procent PET lahví uvedených na trh a zrecykluje 57 procent. Ve světle toho má ČR opravdu co dohánět, přičemž podle nás jí v tom může pomoci právě zálohový systém,“ řekli ČTK zastánci systému. Podle nich je naopak škoda, že se svaz nezabývá recyklací plechu.
Svaz podle Ferencové podporuje investice do většího sběru a recyklace ve stávajícím systému. „Zavedení nového systému zálohování PET lahví nedává smysl ekonomicky a mohlo by poškodit funkčnost stávajícího, roky budovaného systému tak, jak se tomu stalo v minulosti například v Německu,“ uzavřela.
V květnu iniciativa Zálohujme informovala, že se k ní připojilo 15 firem, nově šlo o Pivovar Bernard, Žatecký a Tradiční pivovar v Rakovníku. Zálohujme založily v roce 2018 KMV, Institut cirkulární ekonomiky a Vysoká škola chemicko-technologická. Podporu vyjádřila také Sodovkárna Kolín a platforma Replechuj zaměřená na recyklaci plechovek. K iniciativě se přidaly také pivovar Krakonoš, Měšťanský pivovar Strakonice, pivovar Poutník a Měšťanský pivovar Havlíčkův Brod.
Zálohový systém by podle iniciativy Zálohujme zvýšil recyklaci obalů z PET a kovu na 90 procent ze současných 57,5 procenta. Ze studie, kterou v lednu iniciativa prezentovala, vychází, že by systém také snížil dopady výroby těchto obalů o 28 procent. Záloha na lahev by měla být tři koruny a týkala by se balených vod, nealkoholických nápojů, piva a ciderů. V loňském říjnovém průzkumu agentury Ipsos vyjádřilo souhlas se zálohami 61 procent respondentů.
Systém má mezi odborníky také odpůrce, kteří se sešli v únoru v rámci Spotřebitelského fóra. Podle Petra Belnera ze společnosti EKO-KOM by systém demotivoval spotřebitele k třídění, Hana Carvová ze Svazu českých a moravských spotřebitelských družstev zase sdělila, že by bylo komplikované naučit spotřebitele nosit PET lahve k výkupu. Další odpůrci uvedli také, že důležitější než zálohový systém na PET lahve je zvýšit recyklaci komunálního odpadu. Svaz měst a obcí vyjádřil obavu nad vyššími náklady do zavedení systému.
Zdroj: ČTK, ilustrační foto
26.6.2019 7.20, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách