28.2.2015 1.25, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace
Světový den vody se blíží
Třetí březnový víkend by si měli zájemci o vodní a vodohospodářskou problematiku vyhradit pro některou z doprovodných akcí ke Světovému dni vody, který každoročně připadá na 22. března (letos je to neděle), ale mnoho akcí mu bude předcházet již v sobotu.
Souhrn akcí, které připravují organizátoři z řad vodohospodářů, státní podniků Povodí a dalších organizací, najdete tradičně na portálu Naše voda v seznamu, který bude pravidelně aktualizován. Již dnes ale můžeme avizovat dvě pro veřejnost atraktivní akce, které proběhnou v hlavním městě.
První z nich proběhne v prostorách staré čistírny odpadních vod v Bubenči (národní kulturní památce), v sobotu 21. března v době od 9.00 do 18.00 hodin. Základní program tvoří prohlídka staré čistírny s parní strojovnou v provozu, plavbu na raftu v podzemní nádrži a cestou původní stokou. Doprovodný naučný program se pak skládá z přednášky „Živočichové našich vod“ (přednáška a vysazení živých ryb do Vltavy s odborným komentářem), promítání dokumentu „Koloběh vody“ (Veolia) a krátkého historického filmu „Muži pod Prahou“ z roku 1947. Doprovodný zábavní program pak tvoří jištěné výstupy na větrací komín, netradiční vstup do čistírny slaněním do komína a průchodem větrací štolou, výtvarná dílna a divadlo a hry pro děti. Rezervační systém na prohlídky naleznete zde. Také na den předtím, na 20. 3. 2015 je připraven program pro školy rovněž s odbornou přednáškou. Zájemci o program pro školy pište na prohlidky.info@gmail.com.
V rámci Světového dne vody bude pro veřejnost ve dnech 23. a 24. března 2013 také otevřeno Muzeum pražského vodárenství. Muzeum bude zpřístupněno po oba dva dny od 10.00 do 16.30 hodin, vstup je zdarma. Kromě stálé expozice čeká na návštěvníky několik novinek. V muzeu je například nainstalováno 20 nových informačních panelů s aktualizovanými informacemi o úpravnách vody Želivka, Káraný a Podolí. Do sbírky muzea byly také zařazeny 3 nové sbírkové předměty. Bývalý velín Podolské vodárny (součást muzea) se přemění v prostor, který návštěvníkům přiblíží provoz vodárny pomocí audiovizuálního programu a je doplněn o chlorátory ze 70. let ze zrušené čerpací stanice Lehovec. Pro děti je ještě připraven nový interaktivní program na dvou dotykových obrazovkách. Návštěvníci budou moci jako v minulých letech ochutnat naší vodu a také limonády ze sodastreamu. Muzeum pražského vodárenství se nachází v Praze Podolí (budova vodárny), Podolská 15, Praha 4.
Světový den vody se slaví každoročně 22. března, a to od roku 1993. Světový den vody by měl přispět ke vzdělávání a osvětě v oblasti vodního hospodářství, a také ke zlepšení životních podmínek těch obyvatel Země, kteří dostatek vody k životu nemají. Podle odborníků bude v roce 2030 téměř polovina (47 %) populace planety Země obývat oblasti, kde je vody málo nebo je špatně dostupná.
Naše voda, foto (Muzeum vodárenství) Naše voda – Nina Havlová
28.2.2015 1.25, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace