16.1.2019 10.24, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
SZIF začal přijímat žádosti na kompenzaci sucha
V souvislosti s příjmem dotačních žádostí na zmírnění škod způsobených suchem na tržních plodinách v roce 2018, který se uskuteční v termínu od 16. 1. 2019 do 25. 1. 2019 včetně, jsou na Portálu farmáře (eAGRI) a v LPIS pro žadatele připraveny pomůcky, které usnadní podání této žádosti.
Informuje o tom Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) s tím, že nárok na odškodnění budou mít pěstitelé pšenice jarní, ječmene jarního, kukuřice na zrno, ovsa, slunečnice, máku, cukrové řepy, brambor konzumních pozdních, brambor k výrobě škrobu, hrachu, bobu, sóji, lupiny, chmelu, zeleniny (uvedené v Zásadách v kategoriích I. až V.) a školkařských výpěstků (uvedených v Zásadách). Podpory budou sloužit k částečnému zmírnění ztrát těch pěstitelů, kterým se v důsledku sucha v roce 2018 snížila produkce plodin o více než 30 % v porovnání s průměrem posledních tří let (nebo tříletého průměru založeného na období předcházejících pěti let, přičemž nejvyšší a nejnižší hodnota roční produkce se z výpočtu vyloučí) či pokud jejich katastrální území bylo vyhodnoceno u dané plodiny jako suchem postižená oblast.
Jak tedy postupovat při podání žádostí? Na úvodní stránce Portálu farmáře (eAGRI) v Aplikaci pro přihlášené klikněte na odkaz Předvyplnění žádosti ND. Zkontrolujte správnost předvyplněných údajů a doplňte požadované údaje, poté v záhlaví klikněte na tlačítko generovat (lze formát word nebo pdf). Takto získáte vyplněný formulář Identifikační údaje (žádost) a čestné prohlášení. Tento automaticky generovaný formulář je použitelný obecně pro všechny dotační tituly národních dotací (tj. i pro např. DT 20 welfare).
V LPIS v záložce Tisky v části 02 Reporty pro účely DT sucho (podpora ND) je připraven nový tisk Přehled plodin v členění na katastrální území s nárokem na náhradu za sucho v rámci DT S.1.1. Interaktivní formulář načítá přehled plodin z jednotné žádosti 2018 a vyhodnocuje jejich zařazení v katastrálních územích a nárok na podporu. Žadatel ve formuláři zvolí, zda má zájem o zařazení dané plodiny do požadavku na dotaci. V případě kukuřice, brambor a rajčat musí žadatel zvolit, jaký druh dané plodiny pěstoval. V případě více katastrálních území na jednom dílu půdního bloku musí žadatel ručně zadat, kolik hektarů dané plodiny v jakém katastru pěstoval.
Nápověda k vyplnění formuláře je k dispozici v záhlaví formuláře. Po zadání všech požadavků na dotaci na jednotlivé plodiny (odstranění všech vykřičníků) se v zápatí formuláře klikem na tlačítko Vygenerovat vytvoří tisk shrnující informace o výměrách jednotlivých plodin v postižených katastrech. Tento tisk lze přiložit k žádosti o dotaci jako jednu z povinných příloh (doklady prokazující plochu zemědělské půdy a pěstovaných plodin v roce 2018 vygenerované na Portálu farmáře a vytištěné ve formátu PDF). Údaje z tisku lze využít k vyplnění tabulek č. 1 a č. 2 z části C Zásad.
Další informace k žádostem dotace na sucho získáte v následujících zdrojích: http://eagri.cz/public/web/mze/dotace/narodni-dotace/zasady-zemedelstvipotravinarstvi/zasady-pro-rok-2018/zasady-kterymi-se-stanovuji-podminky-pro-3.html (Portál Eagri/subportál Dotace/Národní dotace/Dotace v zemědělství, potravinářství…/Zásady pro rok 2018) http://www.szif.cz/cs/rizika (ve spodní části stránky Ke stažení – složka Sucho 2018 – tržní plodiny a lesní školky)
Zdroj: SZIF, ilustrační foto (makové pole 2018) Naše voda – Nina Havlová
16.1.2019 10.24, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony