10.10.2017 17.13, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Statistiky a kauzy, Komentář týdne
Takže znovu: Mikroplasty v pitné vodě z úpraven nejsou
Konstatovat, že nějaká vlákna pozorovaná pod mikroskopem v pitné vodě jsou mikroplasty, je velmi odvážné tvrzení. Tak reagovala pro portál Naše voda na reportáž České televize z pondělí 9. října 2017 vedoucí oddělení kvality vod Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Radka Hušková.
Kromě množství odborně nesprávných informací jsou ve sděleních České televize, která se problému mikroplastů věnuje i dnes, i zcela věcné novinářské chyby. Tou je například označení skupiny Orb Media, která kauzu před několika týdny rozvířila, za „odborníky“, ačkoli Orb Media je skupina amerických aktivistických novinářů. Další chybou je jméno expertky, na kterou se reportáž odvolává, a která se má jmenovat Sherri Mahonová. Ve skutečnosti jde o profesorku chemie na katedře geologie a environmentálních věd státní univerzity v New Yorku Sherri A. Mason. Souhlasí však informace, že se tato žena mikroplastům ve vodě dlouhodobě věnuje a výsledky svých výzkumů pravidelně publikuje. To vše jen na úvod, aby si bylo možné udělat obrázek o závažnosti a věrohodnosti reportáží, jimiž Česká televize zásobuje laickou veřejnost.
Pokud se týká samotných „mikroplastů“, jejichž výskyt ve vodě „potvrdil“ Jaroslav Semerád z Ústavu pro životní prostředí Univerzity Karlovy, pak není vůbec zřejmé, jakého původu bylo pod mikroskopem viditelné vlákno. Mohlo to být totiž cokoli, například vlákno textilní, polétavý prach nebo biologický materiál, neboť nikdo ani náznakem neuvedl jakoukoli informaci o jeho složení a původu. Kromě toho, jak bylo řečeno, byla nejpravděpodobnějším zdrojem vlákna ve vodě druhotná vzdušná kontaminace. Jinými slovy – v upravené pitné vodě z úpravny vody a vodovodu zřejmě žádné „mikroplasty“ nebyly a tam také nikdo vodu k rozborům neodebíral. Voda ke zkoumání byla totiž odebrána v domácnosti spotřebitele, kde může dojít, a jistě také on-line dochází, ke kontaminaci vody čímkoli, co zrovna poletuje ve vzduchu.
Pitná voda, jak navíc potvrdili i skuteční odborníci citovaní v reportáži, pro člověka nebezpečí nepředstavuje. Obsáhle o tom navíc informoval před časem v celostátních médiích vedoucí oddělení hygieny vody ve Státním zdravotním ústavu František Kožíšek. Co si lze představit pod pojmem „mikroplasty“, jaké je složení těchto polymerů a zdali vůbec o polymery jde, tak v současné době nikdo pořádně nic neví. Pro sledovanost pořadů a strašení diváků je to však vhodné téma, stejně jako před několika lety údajně detekované „mikroplasty“ v německých pivech, o nichž se následně zjistilo, že detekovatelné nejsou.
Naše voda – Petr Havel, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
10.10.2017 17.13, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Statistiky a kauzy, Komentář týdne