5.4.2012 9.13, Rubrika: Vodovody a kanalizace
Téměř dvě tuny nástrah se spotřebují při deratizaci stok na Zlínsku
Moravská vodárenská provádí od března do konce října 2011 plošnou deratizaci stokové sítě na Zlínsku. Na celoroční deratizaci budou vydány řádově stovky tisíc korun a spotřebují se téměř dvě tuny nástrah. Portálu Naše voda to dnes sdělila mluvčí společnosti Helena Koutná.
Jen na území měst Zlín, Otrokovice, Vizovice, Valašské Klobouky, Vizovice a dalších menších obcí se jedná o preventivní ošetření kanalizačních sítí v délce téměř 572 km. Jarní etapa prací v městech okresu Zlín trvá od března do konce dubna.
Ve Zlíně je v současnosti deratizace kanalizačních sítí téměř dokončena a navazuje na ni deratizace povrchová. Jedná se např. o deratizování tepelných kanálů pod městem, kotelen a výměníkových stanic, sklepních prostor činžovních domů a deratizace areálů a objektů rozhodujících podniků na území města Zlína.
Plošná deratizace se provádí pulzační metodou pomocí kombinované nástrahy. To je směs granulí a zrna v mikrotenových sáčcích, která je ošetřena tak, aby byla odolná proti vlhkosti. Účinnou látkou je antikoagulant, který zabraňuje srážlivosti krve a hlodavci tak bezbolestně hynou asi po 7 dnech na vnitřní vykrvácení. Harmonogram i výsledky prací jsou konzultovány a zasílány Krajské hygienické stanici ve Zlíně, se kterou prováděcí firma úzce spolupracuje. Zvláště ve velkých městech se musí provádět deratizace pravidelně, dochází tak ke korigování početního stavu potkanů na přiměřené úrovni.
Likvidace potkanů má dva důvody: zdravotně-hygienický – potkani přenášejí množství nemocí a ekonomický – potkani způsobují svou činností velké škody. Kanalizační síť je domovem velkého množství potkanů. Nejenom zbytky u popelnic, ale také tím, co vše doma spláchneme nebo na ulici naházíme do kanálů, přispíváme k životu těchto škůdců. Deratizace stokové sítě se provádí na jaře a na podzim, místa s výskytem potkanů se kontrolují častěji.
Naše voda
5.4.2012 9.13, Rubrika: Vodovody a kanalizace