31.3.2014 8.01, Rubrika: Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Přehrady a vodní díla
Teplá a suchá zima může letos v létě způsobit povodně
Neobvyklá zima už v lednu mátla přírodu teplem a absencí sněhu. Suché a mírné počasí, které připravila, ale může mít podle jihomoravské mutace deníku Mladá fronta DNES ještě další dopad. Povodně v létě.
„Čeká nás pravděpodobně přeskupení distribuce vody směrem do letních měsíců. Jarní vláha se neobjeví a projevila by se až v červnu,“ zmiňuje Karel Drbal, vedoucí brněnské pobočky Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka. Déšť by ale nespadl v průběhu týdnů, jak tomu bývá na jaře, kdy se vláha relativně rovnoměrně rozloží.
„Pršelo by během několika dnů a hodin, což by mohlo mít velký dopad na vegetaci a zemědělskou produkci,“ dodává Drbal. To, že by měly v létě přijít záplavy, je ale zatím předpověď, jak podotýká ředitel agrární komory Jihomoravského kraje Jaromír Musil. „Není to zákonitost, že povodně musí přijít. Nicméně jednoznačně pozorujeme nedostatek vláhy, jak se to ale projeví, poznáme až podle toho, jak budou srážky pokračovat,“ zmiňuje Musil.
Podle Karla Drbala se může opakovat rok 2010, kdy extrémně vysoké úhrny srážek nastaly až v květnu a červenci. „Sucha se opakují v desetiletých cyklech, už nás postihla. V roce 2010 byla v půlce srpna sklizená úroda a nebezpečí přívalových srážek pořád trvalo,“ dodává Drbal.
Zdroj: regionální mutace Mladá fronta DNES – jižní Morava, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (aktuální tok Vltavy u Kamýku)
31.3.2014 8.01, Rubrika: Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Přehrady a vodní díla