24.10.2012 14.11, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Statistiky a kauzy
Teplou Vltavu sjelo letos o více než tisíc lodí méně než loni
Přestože letos platily zákazy splouvání Teplé Vltavy jen několik dní, vyrazilo na tuto část řeky nejmenší množství vodáků v celé historii. Informoval o tom dnes mluvčí Správy Národního parku Šumava (NP) Pavel Pechoušek.
Podle něj v současné době zbývá do konce letošního období, během kterého se smí splouvat část Teplé Vltavy mezi Soumarským Mostem a mostem u Pěkné, poslední týden. Sedmnáctikilometrový úsek řeky, který protéká národním parkem, mohou ale kvůli přísným pravidlům ochrany přírody splouvat pouze předem registrované lodě. Turisté se na tuto část řeky mohou vydat, jen když hladina vody dosahuje více než 50 centimetrů. Za nižšího stavu je splouvání zakázáno – právě takových dnů bylo letos rekordně málo.
„Zákaz vyplout platil letos jen sedm dní. Během ostatních se mohlo normálně splouvat. To je nejméně v historii sledování výšky hladiny na limnigrafické stanici Soumarský Most od roku 2004,“ konstatoval Pechoušek. Paradoxně – i přes tyto příznivé přírodní podmínky, sjelo Teplou Vltavu rekordně nízké množství lidí. Od začátku května do 24. října 2221 lodí. Další navýšení počtu se nečeká, studené počasí to nedovoluje. Rok předtím vyrazilo na Teplou Vltavu 3406 lodí. „Meziroční pokles je daný tím, že se snižuje počet plavidel, která mohou na řeku vyplout,“ uvádí Pechoušek.
Návštěvní řád NP, což je obecně závazný předpis stanovující podmínky pro turistické, sportovní a rekreační aktivity osob na území národního parku snižuje počty lodí, které smí na řeku vyjet. „Podle tohoto návštěvního řádu smělo letos vyjet pouze 28 lodí za den, loni to bylo 63 lodí denně,“ říká Pechoušek. V roce 2010 se na tento úsek řeky vydalo zhruba 4900 lodních posádek, což bylo o 500 víc než v roce 2009. „Postupné snižování počtu lodí nařizuje naturové posouzení, které v tomto případě hodnotí vliv vodní turistiky na chráněné druhy živočichů a rostlin žijících na Vltavě,“ vysvětluje mluvčí.
Pokud se hladina letos pohybuje mezi 50 a 61 centimetry, musí lodě letos poprvé a ve všech případech doprovázet proškolený průvodce. Cožje novinka. Při stavu nad 61 centimetrů mohou předem zaregistrovaní vodáci vyrazit na řeku sami. S průvodcem jede vždy skupina sedmi lodí, která vyplouvá ze Soumarského mostu v 9:00, 10:00, 11:00 a 12:00. Ty potom s proškoleným asistentem postupně vyplouvají ze Soumarského Mostu v 9:00, 10:00, 11:00 a 12:00. Zdolání trasy do Pěkné trvá přibližně čtyři až pět hodin. Zájemci o sjezd tohoto úseku tady za kánoi zaplatí 300 korun, kajak stojí polovinu.
„Letos jsme zorganizovali 290 doprovodů pro celkem 1617 lodí. Přes 3000 vodáků tak mělo možnost si vyslechnout zajímavé informace o zdejším životě nejen pod vodou,“ popisuje Josef Štemberk, vedoucí oddělení marketingu Správy NP a CHKO Šumava. Zdejší podvodní svět tvoří například podvodní koberce, tvořené z rostlinek, jako je například hvězdoš háčkovaný, rdest alpský, stolístek. „Dozvěděli se také informace o živočiších, kteří zde žijí. Zejména o perlorodce říční, která se téměř nikde jinde v České republice nevyskytuje, kvůli vysokým nárokům na čistotu vody a obsah živin. Mohli zde sledovat i stopy po dalších živočiších jako je například vydra, bobr, pstruzi, vranka,“ doplňuje Štemberk.
Jaká bude situace na zdejším úseku během příštího roku, není v tuto chvíli jasné. Odborníci na ochranu přírody Správy NP vypracovali pět možných variant pro splouvání. Tu správnou teď vybírá naturový posuzovatel.„Snažíme se najít tu správnou variantu, které by byla příznivá k turistům i lidem, kteří zde žijí a přitom neporušovala pravidla ochrany přírody,“ uzavírá ředitel NP Jiří Mánek.
Naše voda
24.10.2012 14.11, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Statistiky a kauzyAktuality
V přírodní rezervaci Údolí Doubravy opravili naučnou stezku
Akt. 14.1.2025 10.30Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace
MZe rozšiřuje dotační program Demonstrační farmy o živočišnou výrobu
Akt. 14.1.2025 10.10Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě