25.4.2017 14.17, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Statistiky a kauzy
Těžba štěrkopísku u Moravského Písku zatím nezačne
Firma František Jampílek zatím nemůže začít těžit štěrkopísek mezi Moravským Pískem na Hodonínsku a Uherským Ostrohem na Uherskohradišťsku. Český báňský úřad, který musí vydat povolení k těžbě, přerušil správní řízení a požaduje po firmě, aby doplnila dokumentaci. ČTK to řekl mluvčí báňského úřadu Bohuslav Machek.
Proti těžbě jsou okolní obce, podle nich znehodnotí zdroj pitné vody Bzenec-komplex. Zásobuje přes 100.000 lidí z Hodonínska i Břeclavska. Podle jihomoravských hygieniků riziko kontaminace vody existuje, ministerstvo životního prostředí má opačný názor. Obce se v případě svolení chtějí bránit soudně. Moravský Písek i Uherský Ostroh a další obce protestují proti těžbě delší dobu a vznikla už i petice skoro se 13 000 podpisů. Starostové jednali i s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem a premiérem Bohuslavem Sobotkou. „Pokud bude povolení vydáno, budeme se soudit,“ řekli ČTK shodně starostka Moravského Písku Hana Habartová i místostarosta Uherského Ostrohu Vlastimil Petřík.
O těžbě nakonec rozhodne báňský úřad na základě vyjádření několika orgánů včetně ministerstva životního prostředí a hygienické stanice. Úřad musí stanovit dobývací prostor a udělit povolení. „Správní řízení je přerušené a vyzvali jsme těžební organizaci k předložení stanoviska krajské hygienické stanice. Zatím se tak nestalo,“ uvedl Machek.
Prostor se nachází na pomezí Jihomoravského a Zlínského kraje. Hygienici ze Zlína podle Machka dali těžbě souhlas, ale báňský úřad požaduje vyjádření hygieniků z Brna, protože vodní zdroj zásobuje pitnou vodou jihomoravské obyvatelstvo. Jihomoravští hygienici podle jejich ředitele Davida Křivánka vydali nesouhlasné stanovisko. „Vidíme jednoznačně problém v tom, že v případě havárie může dojít k narušení dodávky pitné vody. Těžbou dojde k odkrytí podzemních vod a je to zátopová oblast. Pokud se tam dostane znečištění, je to nevratné a zdroj by zanikl. Je přitom pátý největší v republice a my riskujeme zánik nekonečného zdroje pitné vody kvůli těžbě na 20 let,“ řekl ČTK Křivánek.
Podle něj však ministerstvo zdravotnictví jako nadřízený orgán hygienické stanice rozhodnutí jihomoravských hygieniků zrušilo a vrátilo příslušnost Zlínu. Machek z báňského úřadu uvedl, že jak rozhodnutí hygieniků, tak ministerstva má těžařská firma předložit báňskému úřadu, ale zatím se tak nestalo. Jakmile tak učiní, správní řízení může pokračovat.
Podle ministerstva životního prostředí není kvalita pitné vody ohrožena. Vyplývá to z posudků, které si ministerstvo dalo zpracovat. Na jejich základě vydalo kladnou studii vlivu na životní prostředí (EIA). Obsahuje 58 podmínek, jako například monitor podzemních vod nebo zajištění hydraulické bariéry. ČTK to sdělila Dominika Pospíšilová z tiskového oddělení ministerstva. Ostrožský místostarosta Petřík však považuje například hydraulickou bariéru za nereálnou.
ČTK, ilustrační foto archiv Naše voda (štěrkové nánosy v řece Bečva)
25.4.2017 14.17, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Statistiky a kauzy