3.9.2012 13.24, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství
Tip na vodní výlety: Rybník Podlesák – Třeboňsko na okraji Prahy
Druhý největší rybník v Praze – Podlesák, je součástí nově zřízené naučné stezky počínající v Dubči a končící za židovským hřbitovem v Uhříněvsi. Píše o tom facebooková verze portálu Naše voda.
Tento rybník, který má velikost 14 hektarů, byl vybudován koncem 15. nebo začátkem 16. století jako součást soustavy skládající se z 50 rybníků, které byly propojeny kanály. Zakladatelem byl patrně Jan Dubečský z Dubče se svou ženou Eliškou. Přesné datum není známo. Traduje se, že se na jeho výstavbě podíleli turečtí zajatci. Za první republiky rybník sloužil jako výletní místo pro Pražany. Byly zde lázně s kabinkami, ubytováním a restaurací. Ze zámku v Kolodějích sem často dojížděl i rád se tu koupal prezident T.G. Masaryk. V průběhu následujících let však byla většina rybníků v okolí vypuštěna a zrušena.
Okolí rybníka zdobí památkově chráněné duby, jejichž stáří převyšuje 300 let. Dva nejstarší z nich byly s určitostí vysazeny při založení rybníka. K rybníku patřil i středověký mlýn, který nalezneme pod hrází. Mlýn pochází z 16. století (jeho jádro) a byl v provozu až do druhé světové války. Poslední mlynářem byl Václav Urban, který zde působil až do 2. světové války. Pozdějším vlastníkem byl Výzkumný ústav živočišné výroby v Uhříněvsi – výsledkem je současný neutěšený stav. V jeho ruinách jsou ještě stále patrné kdysi vybudované kóje, v kterých byli pravděpodobně ustájeni jeleni. Výzkumný ústav totiž slouží k výzkumu chování jelenů v zajetí pro jelení farmy, kde jsou chováni k jatečním účelům kvůli zdravému masu. Tato výzkumná stanice s výběhem pro jeleny je asi 100 metrů od tohoto zdevastovaného mlýna.
Název Podleský rybník (Podlesák) vznikl v době, kdy se na jeho severní straně rozkládal les, zbytek původního hvozdu, který pokrýval ještě v 10. století převážnou část Čech. Koncem roku 1870 byl vykácen i zbytek lesa, ale původní název rybníku zůstal. Tento stav naštěstí netrval dlouho, ve velké míře paradoxně k tomu napomohla i socialistická velkovýroba. Mnohé podmáčené pozemky byly ponechány neobdělané a na jejich místě došlo k přirozenému zalesnění spontánním náletem.
V současné době rybník slouží k chovu ryb, koupání a rekreaci.
Facebook Naše voda
3.9.2012 13.24, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářstvíAktuality
Přístav v Lysé n.L. nabídne stání pro 43 lodí, příští rok má začít projektování
Akt. 24.11.2024 0.02Rubrika: Čistota vody a rekreace, Lodní doprava
Vodárny Pardubice plánují dvousložkovou cenu, malodběratelé by platili víc
Akt. 23.11.2024 17.02Rubrika: Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace