4.12.2015 8.36, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině
Tipy na vodní výlety: Bývalý kamenolom Kojetice
Vzhledem k pořád ještě příznivému počasí v současné době se portál Naše voda rozhodl pro další tip na venkovní vodní výlet na místo, které je přes svou nenápadnost v mnohém nevšední. Jde o bývalý kamenolom v Kojeticích, kde žijí sladkovodní medúzy. Foto – klikni zde!
Samotná obec Kojetice leží na kraji Polabské nížiny, a i když to tak na první pohled nevypadá, sahá historie této obce údajně až do doby 5 000 let před naším letopočtem. Svědčí o tom archeologické nálezy přímo v katastru obce, kde byly v minulosti odhaleny na sedmi místech pravěké hroby. Obcí protéká Kojetický potok, který pramení v Panenských Břežanech, protéká rybníkem v obci Předboj a Kojeticích a v Neratovicích se vlévá do Labe.
Potok ale zdaleka není hlavní vodní atrakcí obce. Tou je naopak bezejmenná vodní plocha – pozůstatek po bývalém kamenolomu, který byl postupně po ukončení těžby likvidován a v plánu bylo lom zcela zavézt. K tomu naštěstí nedošlo a zmiňovaná vodní plocha dnes slouží jako přírodní „divoké“ koupaliště bez zázemí pro občany z okolí. Ne každý z koupajících přitom tuší, že mu ve vodě dělají společnost neškodné drobné sladkovodní medúzky Craspedacusta sowerbii, přímí příbuzní velkých mořských medúz.
Za příznivých okolností lze medúzky o průměru několika centimetrů zahlédnout i při hladině vodní plochy, většinou ale žijí v hloubce kolem pěti metrů. Jejich výzkumem se zabývá již několik let Adam Petruška z Přírodovedecké fakulty Univerzity Karlovy. Ideální období pro pozorování medúzek bohužel není v současné době, neboť je na ně příliš chladno. Když ale koncem léta vystoupí teplota vody nad dvacet stupňů Celsia, mohou návštěvníci lomu pozorovat zvony medúzek plovoucí ve vodě. V současné době mají medúzky podobu drobných, ani ne dvoumilimetrových polypů přidržujících se na kamenitém dnu nádrže. Polypi se do nádrže pravděpodobně dostali s vodními ptáky a vzhledem k tomu, že se dokáží rozmnožovat nepohlavně, jsou všechny medúzky v kamenolomu pravděpodobně klonem jediného původního jedince.
Lom, jeho okolí a vzhled medúzek si můžete prohlédnout ve fotoreportáži na facebookové verzi portálu Naše voda.
Naše voda, foto Naše voda – Nina Havlová
4.12.2015 8.36, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině