6.3.2015 18.17, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Vodovody a kanalizace
Tipy na vodní výlety: památka Housle a zázračná studánka
Blížící se víkend může být důvodem k příjemné procházce v odlehlejší pražské lokalitě, známé jako přírodní památka Housle u Lysolají. Portál Naše voda pro vás z tohoto místa připravil fotoreportáž, shlédnout jí můžete na našem facebooku. Klikni zde!
Přírodní památka Housle zahrnuje hluboce zaříznutou erozní rokli západně od místní části Lysolaje, na území jejího katastru, jejím správcem je Agentura ochrany přírody a krajiny Praha. Celá přírodní památka má výměru 3,8176 hektaru a z jejích okrajů je možný výhled do jiných částí Prahy, například do Bohnic a Suchdola.
Housle byly vyhlášeny přírodní památkou v roce 1982. Důvodem byla především snaha zachovat významný geomorfologický útvar a zároveň útočiště pro řadu živočišných druhů zejména hmyzu. Později se zde zřídila naučná stezka, podél které byly rozmístěny informační tabule o fauně, flóře a historii památky. Kromě rokle samotné se níže ve směru do Lysolají nachází takzvaná Zázračná studánka, ve které pramení Lysolajský potok. Okolí studánky je parkově upraveno, je zde možnost klidného posezení ve stínu vzrostlých javorů a kaštanů. Nedílnou součástí zázračné studánky je barokní kaple s obrazem Panny Marie Sedmibolestné z roku 1863, o kterou v současné době pečují sestry Dominikánky, žijící v Lysolajích.
Místní tradice věří v léčivou schopnost vody, a proto na stromě nad studánkou je upevněna dřevěná tabulka s nápisem ,,Zázračná studánka“. Jedná se skutečně o mimořádně kvalitní pitnou vodu, jejíž kvalitu 4x ročně zkoumá akreditovaná laboratoř pro rozbor vody. Výsledky rozboru vody jsou vždy zveřejňovány na vývěsce u pramene a v Lysolajském zpravodaji. Pramen Housle byl původně zdroj vody pro Lysolaje. První dílčí gravitační vodovod od pramene v Houslích provedl zednický mistr J. Černý v roce 1922 z ručně uplácaného potrubí se dvěma výtoky ve vzdálenosti 150 m. Vodovod sloužil do roku 1967, kdy byl narušen bagrem při hloubení potoka. V letech 1971 – 1972 byl zřízen vodovod z Houslí pro domy na hlavní silnici a pro domy Na dolině. Ačkoliv jsou Lysolaje napojeny na „pražskou vodu“, dílčí vodovod pro domy na hlavní silnici slouží dál. O zázračné vodě v přírodním parku Šárka – Lysolaje, kam jsou Lysolaje začleněny, se ví v širokém okolí, o čemž svědčí množství lidí přijíždějících z města autobusy MHD, aby si zázračnou vodou naplnili přivezené nádoby.
V lokalitě se v minulosti před zalesněním nacházelo největší naleziště chráněné třešně křovinné na území Prahy. V současnosti zde přežívá několik posledních exemplářů na okraji lesa. Pískovcová rokle postupně zarůstá stromy, které se usazují v puklinách skalních stěn, roztahují je a zrychlují erozi. Z pískovce později vzniká písek, který se mísí s humusem, čímž vzniká živná půda pro další rostlinné druhy.
Území přírodní památky je významným útočištěm pro řadu živočišných druhů. Lokalita je zajímavá též výskytem vzácnějších druhů hmyzu – mimo jiné několika druhů střevlíků či velkého nočního motýla lišaje lipového.
Naše voda podle www.praha-lysolaje.cz., foto a fotoseriál Naše voda – Nina Havlová
6.3.2015 18.17, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Vodovody a kanalizace