22.7.2014 6.34, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla
Tipy na vodní výlety – Pančavský vodopád a pramen Labe
Celkem 148 metrů má nejvyšší vodopád v ČR – Pančavský vodopád v Krkonoších. Na místě byla letos i redakce portálu Naše voda – a jak ukazuje naše fotoreportáž, kromě vodopádu se v příslušné lokalitě můžete těšit na celou řadu dalších nezapomenutelných přírodních scenérií.
Název vodopádu je odvozen z německého výrazu Pantschefall, který prý pochází z německého slova „pantschen“, spisovně „planschen“ nebo“ plantsche“, což v českém jazyce znamená cákat či šplíchat. Už na samém začátku rozvoje turismu v českých zemích byl tento vodopád oblíbeným cílem. V roce 1859 se nadchl pro myšlenku nového podnikatelského záměru majitel nedaleké Labské boudy Josefa Schier, který postavil nad jeho horní hranou malou vodní nádrž se stavidlem. Poté, co se mezi turisty rozšířila zpráva o této novince a začalo jich přicházet stále více, bylo stavidlo vždy při dostatečném počtu platících diváků zvednuto a nárazově se tak zvedl průtok vodopádu.
Ten je běžně vyšší především při jarním tání, kdy vzniká ve spodní části vodopádu takzvané jižní rameno a délka vodopádu se tak prodlužuje na 162 metry. Jinak jde o čtyřstupňový kaskádovitý vodopád, jehož jednotlivé stupně měří 36, 39, 23 a 20 metrů. Jejich šířka se pohybuje mezi 1 – 20 metry, přičemž nejčastěji je to rozmezí 4 – 8 metrů. Pančavský vodopád má sklon 44°.
Vodopád se nachází v I. zóně Krkonošského národního parku, proto je k němu v dnešní době přístup do značné míry omezený. Pokud chcete vidět vodopád opravdu zblízka, podaří se vám to z vyhlídky na červeně značené Bucharově cestě po Labské hraně. Uvidíte však jen krátkou, horní část vodopádu. Části spodního vodopádu můžete shlédnout z Ambrožovy vyhlídky, odkud se naskýtá kouzelný výhled na Labský důl, Kozí hřbety, Kotel a Lysou horu. Celý vodopád pak uvidíte poměrně dobře na vzdálenost 300 – 400 metrů z modře značené cesty Labským dolem.
Fotoreportáž z lokality, která zachycuje Pančavský vodopád shora i zdola i jeho okolí, si můžete prohlédnout tradičně na facebookové verzi portálu Naše voda.
Uvidíte tam i pramen naší největší řeky Labe, který se nachází ve výšce 1 387 metrů na Labské louce, kde je od roku 1968 umístěna kamenná stěna, vyobrazující erby 26 významných měst, kterými Labe na své cestě k moři protéká. Skutečný pramen Labe se ale nachází zhruba 200 metrů od symbolického pramene, ten ale kvůli ochraně přírody v Krkonoších nedostupný.
Naše voda, foto Naše voda – Petra Fišerová
22.7.2014 6.34, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla