21.6.2016 9.11, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla
Tipy na vodní výlety: Plešné jezero na Šumavě
Pro mnohé nejkrásnější ledovcové jezero na Šumavě, 7,5 hektaru velké Plešné jezero, dostalo pro turisty další atraktivní náboj. Zhruba 50 metrů od břehu v někdejším ledovcovém karu jezera objevili výzkumníci 623 let starý smrk, v současné době nejstarší zdokumentovaný smrk v naší zemi.
Prezentaci unikátního stromu, respektive výřezu z jeho kmenu, navštívila i redakce portálu Naše voda a z akce pro vás pořídila tradiční fotoreportáž. Foto – klikni zde! Tu najdete na facebookové verzi našeho portálu i s vyznačením dotyčného stromu, který se nachází v nepřístupné I. zóně Národního parku (NP) Šumava. Jak přitom při prezentaci uvedl ředitel NP Pavel Hubený, v uvedené lokalitě se mohou nacházet i smrky staré přes 1000 let, důkazem jsou zatím zdokumentované nálezy stromů o stáří přes 500 let.
Plešné jezero se nachází v nadmořské výšce 1090 metrů a jde o třetí největší šumavské jezero s objemem zadržované vody zhruba 620 000 kubíků. Vydat se k němu můžete z parkoviště na Jeleních Vrchách, na místo se dostanete po více než hodince chůze, zhruba 200 metrů před vyhlídkou na Plešné jezero se můžete osvěžit vodou ze studánky na pravé straně cesty.
Voda z jezera odtéká Jelením potokem do Vltavy, regulovaný odtok z jezera byl vybudován v letech 1789 až 1791 kvůli plavení dříví prostřednictvím Schwarzenberského plavebního kanálu. Celkem bylo možné z jezera vypustit 177 000 kubíků vody. Schwarzenberský plavební kanál si můžete prohlédnout mimo jiné také z výchozího parkoviště na Jeleních vrchách.
Pohled na kar Plešného jezera je v současné době velmi působivý, svah je totiž po kůrovcové kalamitě poset odumřelými stromy, ale zároveň je vidět nově vznikající porost hory Plechý. Ledovec Plechého byl šířkou 1 km nejširším na Šumavě. Z dálky viditelná, pro jezero a horu typická, 260 m vysoká kolmá žulová Jezerní stěna, tvoří významný geologický útvar a nejcennější součást I. zóny NP Trojmezná. Jezero je pozoruhodné výskytem vzácné vodní kapradiny šídlatky ostnovýtrusné, která tu má jediné místo výskytu v ČR, stejně jako korýš skákavka.
Naše voda, foto a fotoseriál Naše voda – Nina Havlová
21.6.2016 9.11, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní dílaAktuality
V Praze-Klánovicích postaví dešťovou kanalizaci za 52 milionů korun
Akt. 15.1.2025 9.11Rubrika: Vodovody a kanalizace
Sdružení obcí z Klatovska zmodernizuje úpravnu vody u nýrské přehrady
Akt. 14.1.2025 17.42Rubrika: Vodovody a kanalizace