18.1.2014 12.18, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla
Tipy na vodní výlety – Pramen Lužické Nisy
Teplé počasí v průběhu letošního ledna poskytuje příležitost k výletům na zajímavá místa naší země. Jedním z nich je to pramen řeky Nisy na Jablonecku, který navštívila i redakce portálu Naše voda. Fotoreportáž z návštěvy najdete na facebookové verzi našeho portálu.
Nisa, nebo také Lužická Nisa, pramení v katastru obce Nová Ves nad Nisou. Celková délka řeky je 252 kilometrů, na území ČR je ale tok Nisy dlouhý pouhých 54 kilometrů. Nisa je levým přítokem řeky Odry.
Původ názvu Nisa je dodnes nejasný. Poprvé se podobný název ve tvaru „Nizzam“ objevuje v dokumentu z roku 1241, v němž král Václav I. vymezil hranice Čech vůči Horní Lužnici. Je tedy zřejmé, že název používali již Slované, kteří jej pravděpodobně přejali od Keltů, historici ale nevylučují ještě starší původ slovního základu pro řeku Nisa. Samotný pramen Nisy v Nové Vsi nad Nisou je zmiňován jako Neisborn, na mapách se poprvé objevil roku 1713. Snad již kolem roku 1850 bylo místo zviditelněno nápisem na kameni, jak uvádí starý popis maloskalského panství. Přibližně od roku 1900 obec Nová Ves nad Nisou užívá znak se stylizovaným pramenem Nisy.
O zvelebení místa se významně zasadil především Novoveský okrašlovací spolek, který se myšlenkou osadit nad pramenem Nisy pamětní tabuli zaobíral již od roku 1899, nakonec byl ale pomník prameni řeky odhalen až v roce 1930. V roce 1997 bylo místo obecním úřadem v Nové Vsi nad Nisou a dobrovolníky zvelebeno, obnovena byla přístupová cesta a prameniště vyskládáno z kamenů. Místo se stalo výchozím bodem mezinárodní cyklistické trasy Odra – Nisa, měřící 591 km a vedoucí až k Baltickému moři.
V letech 2009–2010 Novoveský okrašlovací spolek a obec Nová Ves nad Nisou s podporou Libereckého kraje přistoupili k obnově pomníku a rekonstrukci prameniště. Návrh nové pamětní desky ztvárnil akademický sochař Jiří Dostál, novou pamětní desku ze Šluknovského syenitu a nerezu zhotovili kamenosochař Rostislav Dvořák st. a zámečníci Pavel Lubas a Jaroslav Lubas st. z Nové Vsi nad Nisou. Součástí obnoveného pomníku je i raznice se stylizovaným znakem obce Nová Ves nad Nisou – pramenem Nisy, kterou můžou příchozí návštěvníci použít jako propisovací razítko. Při slavnosti odhalení nové pamětní desky 12. 6. 2010 byl zároveň zástupci Nové Vsi nad Nisou, Smržovky, Lučan nad Nisou a Jablonce nad Nisou slavnostně zpřístupněn první kamenný most přes řeku Nisu.
Povodí řeky Nisy je nechvalně známo opakovanými prudkými povodněmi.
Naše voda, foto Naše voda – Nina Havlová
18.1.2014 12.18, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla