23.4.2014 7.01, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla
Tipy na vodní výlety: přehrada Seč a hrad Oheb
V netradičních pohledech na tradiční rekreační lokality pokračujeme fotoseriálem o vodní nádrži Seč. Tu má většina lidí spojenu především s koupáním, krásný estetický zážitek ale poskytuje především pohled na přehradu shora, ze zříceniny hradu Oheb.
Zmiňovaný fotoseriál si můžete tradičně prohlédnout na facebookové verzi portálu Naše voda. Samotná vodní nádrž Seč je největší přehradní nádrží v Železných horách, a jejím primárním účelem byla ochrana proti povodním. Zděná přehradní žulová hráz je 42 metry vysoká a 165 metrů dlouhá. Objem nádrže činí přes 22 miliónů metrů krychlových a zadržovaná voda vytváří 7 kilometrů dlouhé jezero o ploše 220 hektarů.
Značnou část nádrže můžeme přehlédnout z celé řady vyhlídek ze zříceniny hradu Oheb, který se tyčí téměř nad korunou hráze, na vrcholku skalnatého rulového výběžku ve výši 78 metrů nad hladinou sečské nádrže. Své jméno dostal hrad podle řeky, která zde mění směr toku prudkým ohybem téměř o 180 stupňů, a také řeka Chrudimka se podle tohoto ohybu dříve nazývala Ohebka. V kronikách je Oheb poprvé zmiňován roku 1315, v první polovině 15. století byl v držení husitských hejtmanů, ve druhé se pak stal střediskem Trčků z Lípy. Již od roku 1533 je ale hrad zmiňován jako zpustlý. V současné době se z původního hradu zachovaly zbytky zdiva hradeb, polozasypaný příkop, část vstupní brány, dvě půlkruhové dělové bašty a jedna menší bašta s neobvyklým půdorysem. V údolí pod hradem býval mlýn s několika domy, zvaný Podohbí. Kolem roku 1900 byla při mlýně zřízena tírna lnu. Okolí hradu Oheb je vyhlášeno přírodní rezervací. Jedná se o suťový les s výskytem velkého počtu plžů a měkkýšů.
Na hrad lze jít v rámci naučné stezky „Historie vápenictví“, kde se tunelem a přes sečskou přehradu dostaneme k odbočce s ukazatelem ke hradu. Cestu si ale můžeme výrazně zkrátit – hned za sečskou hrází a první zatáčkou je neznačená cesta do prudkého kopce. Pokud jedeme autem, je vhodnější auto nechat zaparkované hned za přehradou anebo raději před tunelem k přehradě. Odměnou za krkolomný výstup jsou již zmiňované nádherné výhledy na vodní nádrž Seč z vrcholu kopce od hradu Oheb. I když pro ty, kdo trpí závratěmi, to možná zas tak úžasný zážitek nebude zvláště, když některé z výhledů nejsou zabezpečeny zábradlím…
Naše voda, foto Naše voda – Nina Havlová (sečská přehrada z hradu Oheb)
23.4.2014 7.01, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla