27.2.2015 8.14, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Přehrady a vodní díla
Tipy na vodní výlety: Procházka kolem Vltavy u Roztok
Pro milovníky starých památek i Vltavy je jednou z mnoha možností příjemných procházek trasa dlouhá asi pět a půl kilometru začínající v železniční stanici Roztoky u Prahy. Redakce portálu Naše voda tak učinila a zajímavosti z trasy vám nyní přináší. Foto klikni zde!
Z procházky vznikla i fotoreportáž, kterou si tradičně můžete prohlédnout na facebookové verzi portálu Naše voda. Je samozřejmě o vodě, ale také o dlouhé historii tohoto území. Obec Roztoky je poprvé písemně zmíněna již v roce 1233 v panovnické listině, kde bylo uvedeno i jméno Petr Roztok. Roztoky byly osídleny nepřetržitě od mladší doby raného středověku, v části Levý Hradec jsou archeologické lokality a byla zde i rozsáhlá slovanská osídlení u železničního přejezdu směrem k Praze.
Významnou stavbou je Roztocký zámek, který je celoročně otevřen, a návštěvníci si mohou při jeho prohlídce zvolit několik tras. Je zde i do konce června umístěna výstava historických hraček a výstava vycpaných predátorů nejen středních Čech. Zámek byl původně tvrz, jejíž hranolová věž je vyznačena v dlažbě na nádvoří zámku a která vznikla koncem 13. nebo počátkem 14. Století. Na místě původní starší hradby byl koncem 14. století postaven nový palác s kaplí, z kterého se do dnešních dnů zachovala pouze kaple.
Dále po trase půjdeme po červené trase podél Vltavy okolo celoročního přívozu Klecánky, který je jeden z posledních přívozů přes řeku Vltavu a kterým byste se dostali pohodlně do Kralup nad Vltavou. V létě je hojně využíván turisty a cyklisty. Při procházce budeme míjet jez postavený v roce 1899 a malou vodní elektrárnu z roku, která byla po povodních v roce 2002 uvedena znovu do provozu o rok později. Elektrárna je součástí zdymadla Klecany, postaveného v roce 1897-1898. Naproti zdymadlu spatříme lom, kde se těží vysoce kvalitní štěrk pro betonové a živičné směsi, kamenivo pro stavby a kolejové lože.
Přibližně ve třech čtvrtinách trasy nás červená turistická značka zavede do průchodu směrem ne Levý Hradec. Cesta vede vzhůru ulicí Potoky, název potoka proudícího podél ulice není na mapě uveden. Po červené se dostaneme k rozcestí, kde nás informační šipky navedou směrem ke kostelu sv. Klimenta. Tento první křesťanský kostel v Čechách pochází z 80. let 9. století. Pravděpodobně základy rotundy, které lze spatřit v kostele, byly původním svatostánkem. K přestavbě kostela došlo v 17. století, kdy byla dostavena barokní obdélníková loď. V posledním desetiletí byly restaurovány gotické nástěnné malby. V sezóně je možné o víkendech absolvovat prohlídku kostela.
Cestou zpět směrem ke stanici autobusu na rozcestí se můžeme osvěžit v příjemné „Medové kavárně“. Na rozcestí je umístěna zastávka autobusu směrem Praha – Dejvická.
Naše voda, foto Naše voda – Nina Havlová
27.2.2015 8.14, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Přehrady a vodní díla