7.9.2015 7.05, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla
Tipy na vodní výlety: Rybník Žabakor
Pokochat se pohledem na největší plochu Českého ráje – rybník Žabakor u obce Březina, je na první pohled lákavé. Jak ale při návštěvě této lokality zjistila redakce portálu Naše voda, dostat se až přímo k rybníku samotnému je prakticky nemožné. Foto-klikni zde!
I proto pro vás redakce portálu připravila z místa tradiční fotoreportáž, kterou najdete na facebookové verzi portálu. Běžný turista si totiž může rybník prohlédnout v zásadě jen z výhledu od hráze rybníka u silnice ve zmiňované obci Březina. Tam lze také sledovat poněkud netradiční pohled – chmel pnoucí se v korunách stromů, kterými je hráz osazena.
Možnosti dostat se přímo k břehům rybníka po celém jeho obvodu jsou nicméně velmi omezené. Lépe přístupná jižní část rybníka Žabakor je oplocena, na pozemcích u břehu je pak řada polorozpadajících se objektů, které dříve sloužily zřejmě zejména jako zázemí pro rybáře. Přístupu k severní části rybníka zase brání říčka Žehrovka, která původně rybníkem protékala, v současné době ale rybník obtéká a tvoří tak překážku při záměru rozhlédnout se po vodní ploše přímo z jejích břehů. I tak je ale procházka po okolí rybníka příjemná, včetně trasy přes místní obce s více či méně upravenými venkovskými chaloupkami.
Území celého rybníka Žabakor i menšího sousedního rybníka Oběšenec bylo v roce 1998 vyhlášeno přírodní rezervací. Možná i z toho důvodu se veřejnost k rybníku nedostane, navíc v místech, kde je to teoreticky možné, setká se návštěvník s těžko proniknutelnou hradbou rákosí a mokřady, které k rybníku přiléhají. To ale na druhou stranu představuje ideální podmínky pro vodní ptactvo. Žabakor má tak značnou přírodovědeckou hodnotu, vyskytují se zde téměř dvě stovky druhů ptactva, z nichž asi stovka zde hnízdí, a rostou zde vzácné mokřadní rostliny. Celý rybník je ornitologicky sledován již více než 100 let. K typickým představitelům ptáků patří moudliváček lužní, který si staví svá hnízda blízko vody v okolních vrbách či topolech. Z dalších představitelů fauny lze zde vidět například potápky černokrké, bukáčka malého, kachny, rákosníky, cvrčilky slavíková, žluvy hajní a zalétá sem i orel mořský.
Rybník se rozkládá na katastru obcí Březina a Žďár u Mnichova Hradiště a zabírá plochu 45 hektarů. Vznik rybníka se datuje až do 16. století, kdy byl založen hlavně se záměrem chovu ryb.
Naše voda, foto a fotoseriál Naše voda – Nina Havlová
7.9.2015 7.05, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla