1.8.2016 10.29, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Přehrady a vodní díla
Tipy na vodní výlety: Zámek Poděbrady a MVE na Labi
Další z mnoha atraktivních spojení kulturních památek a vody představuje návštěva zámku v Poděbradech spolu s blízkou plavební komorou, jezem, historickou malou vodní elektrárnou a umělým ostrovem naproti poděbradskému zámku.
Lokalitu navštívila i redakce portálu Naše voda a pro potenciální návštěvníky místa připravila tradiční fotoreportáž Foto – klikni zde!, kterou v plné verzi najdete na facebookové verzi našeho portálu. I když je lázeňské město známé především podle sloganu „na srdce jsou Poděbrady“ (a je to pravda, Poděbrady jsou vyhlášené léčbou kardiovaskulárního systému, jejíž tradice sahá až do 17. století), může se uvedený slogan doplnit také úslovím, že Poděbrady jsou dobré i pro zajímavé výlety a nelázeňskou rekreaci – prakticky ještě ve městě je například koupaliště Jezero poskytující široké sportovní a gastronomické zázemí a travnatý podklad pro opalující se návštěvníky.
Navštívit lze pochopitelně i zámek, který v minulosti sloužil také jako sídlo „husitskému“ králi“ Jiřímu z Poděbrad, který se na místě pravděpodobně i narodil. I proto se na místě nachází nedávno zrekonstruovaný památník krále Jiřího, na čemž se dohodlo Polabské muzeum s Univerzitou Karlovou, která je vlastníkem poděbradského zámku. V tzv. rodné síni krále Jiřího navazující na bývalou kapli je stálá výstava o sochaři Bohuslavu Schnirchovi, tvůrci pomníku krále Jiřího na poděbradském náměstí. Asi nejzajímavější je zpřístupněná sklepní komora ze 14. století, do níž se vchází z rodné síně, a kde jsou vedle různých kamenických článků umístěny dva renesanční náhrobníky z nedalekého Pňova, soubor kamenných koulí pochází z doby obléhání hradu za husitských válek a tisíc let stará dubová loď.
Ze zámku lze dojít příjemnou procházkou k místní plavební komoře na Labi a malé vodní elektrárně, což je dílo architekta Antonína Engela a podle toho také atraktivně vypadá. Poděbradská vodní elektrárna (1923) patří přitom k nejstarším stavbám svého druhu na Labi. Současným provozovatelem elektrárny je společnost 1. elektrárenská s.r.o. České Budějovice, zatímco plavební komoru vlastní státní podnik Povodí Labe. Původní most pro pěší, zbouraný v 70. letech, nahradila nová lávka pro pěší a cyklisty, postavená v roce 2002. Veřejnosti byl rovněž v roce 2011 zpřístupněn ostrov mezi zdymadlem a plavební komorou, který byl jako umělý vybudován počátkem 20. století prokopáním levého břehu Labe.
Naše voda, foto a fotoseriál Naše voda – Nina Havlová
1.8.2016 10.29, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Přehrady a vodní dílaAktuality
ČZU zakládá centrum pro výzkum biologických invazí v lesích
Akt. 15.1.2025 11.42Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
PVK zaznamenaly v loňském roce mírný nárůst havárií
Akt. 15.1.2025 10.44Rubrika: Vodovody a kanalizace