13.2.2018 14.33, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla
Třetí ročník Lipno Ice Marathonu byl opět jedinečný
Letošní ročník Lipno Ice Marathonu na Lipně znamenal pro účastníky závodu nevšední kombinaci trasy závodu vedené po souši i běhu po ledě. Informovala o tom ředitelka závodu Adéla Černá.
Běžci i freestyleři se tak museli potýkat nejen s trávou, bahnem, pískem, strništi, lesním podrostem, lučinami a oraništi, ale i se sněhem a ledem na zamrzlé ploše Lipna. Poradit si s kombinovaným terénem nebylo tak jednoduché, jak se na první pohled zdálo. Nejkritičtější byly přeběhy z ledu na pevninu a obráceně. „Led je při břehu v důsledku kolísání vodní hladiny velmi nestabilní a závodníci se mohli kdykoliv prolomit,“ popisuje stav některých úseků tratě Černá. „Trasu závodu jsme však vedli tak, aby si účastnici užili pohybu na ledě co nejvíce, a zároveň nebyla ohrožena jejich bezpečnost. I z toho důvodu byli po celé trati rozmístěni záchranáři,“ doplnila Černá. Na zajištění bezpečnosti se podíleli vodní záchranáři z Českých Budějovic a hasiči z Černé v Pošumaví a Frymburku. Nechyběla ani tradiční vznášedla, která pořadatelé mají k dispozici pro případ rychlého transportu a zároveň jako dozor nad závodníky na ledové ploše. Tyto nevšední záchranné prostředky pořadatelé využívají každoročně, s nimi je zásah na ledové ploše podstatně snazší a rychlejší. „Přesto, že záchranáři nemuseli zasahovat, jsou při takovém podniku, kdy vysíláme běžce na relativně nestabilní led, opravdu potřeba a vážíme si spolupráce s nimi. Bezpečí závodníků je pro nás prioritou,“ komentoval přítomnost záchranářů pořadatel závodu Petr Beneš.
Nejstarším závodníkem byl devětašedesátiletý Jan Dolejš, v cíli maratonu byl první Jan Francke z Jablonce nad Nisou, závodu se účastnily i ženy, nejrychlejší z nich byla Slavěna Albastová. Celkově nejrychlejším na maratonské trati byl Ondřej Pína, který startoval v kategorii Freestyle a pro první místo si dojel na kole. Hlavní cenu si tak pojistil a domů si odvážel zbrusu nové běžecké lyže a skutečný ledový pohár.
Autorem ledového poháru a tradičních ledových stupňů vítězů je sochař Jiří Genzer. Vítězný ceremoniál tak probíhal na opravdu kluzkých a zmrzlých ledových stupních vítězů, které k Lipno Ice Marathonu patří. Druhý den je pro své medailisty využili i pořadatelé česko-rakouského mistrovství ledních jachet Mitropa Trophy, který se konal v kempu Jestřábí v Černé v Pošumaví přímo v místě startu Lipno Ice Marathonu. „Několik rozjížděk lední jachtaři absolvovali i v den závodu Lipno Ice Marathonu, a tak bylo v Černé v Pošumaví opravdu živo. Nouze nebyla o sportovní zážitky, uměleckou podívanou při tvorbě ledových soch i opravdové sportovní výkony,“ komentovala nabitý víkend v Černé starostka obce Irena Pekárková.
Příští, v pořadí 4. ročník Lipno Ice Marathonu se poběží 9. února 2019.
Naše voda, dokumentární foto Lipno Ice Marathon 2018: Václav Pancer
13.2.2018 14.33, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla