24.2.2015 8.13, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla
Třináct let po ničivých povodních začnou u Malše stavět zábrany
V Českých Budějovicích se podařilo prolomit dlouholetý odpor části obyvatel, kteří odmítali protipovodňová opatření. Informuje o tom Mladá fronta DNES s tím, že na Malši tak konečně bagry prohloubí koryto a dělníci postaví ochrannou zeď.
Stačí několik vydatných dešťů a České Budějovice ležící na soutoku dvou řek ohrožují povodně. Od těch nejničivějších letos uplyne už 13 let. Ale teprve letos se mají obyvatelé dočkat prvních protipovodňových opatření na Malši. Vyrostou mezi Malým jezem a Modrým mostem v Havlíčkově kolonii. „Krajský úřad zamítl odvolání některých odpůrců, a stavební povolení je proto právoplatné,“ potvrdil první náměstek primátora Ivo Moravec. Plánovanou stavbu dlouhé roky odsouvaly protesty zástupců občanského sdružení Malše. Vadí jim například, že se budou kácet některé stromy podél řeky na jednom z nejoblíbenějších míst pro odpočinek ve městě. Nahradit by je měly nové, které po skončení prací vysadí dál od břehu. Lidé měli také obavy, že zásah naruší statiku domů u řeky. Vypracovaný posudek však toto tvrzení vyvrátil.
Jak to bude u Malše vypadat? „Bagry prohrábnou koryto, které pak pojme větší množství protékající vody a na pravém břehu vyroste protipovodňová zídka,“ upřesnil Moravec. Součástí by podle něj měla být i mobilní stěna. Stavět se bude od Malého jezu po Kaplířovu ulici. Podobná stavba už chrání Jiráskovo nábřeží u Vltavy. U jezu i na ostatních místech zůstane i nadále řeka přístupná tak, aby se tam mohli lidé koupat.
„Odhadované náklady jsou 15 milionů korun. Město zaplatí projektovou dokumentaci, vše ostatní Povodí Vltavy,“ uvedl náměstek. Jeho slova potvrdil i Zdeněk Zídek, ředitel hornovltavského závodu Povodí Vltavy. „Nyní podáme žádost o dotaci na ministerstvo zemědělství. Pokud vše půjde dobře, na podzim bychom zahájili práce. Pokud to potrvá déle, začalo by se až na jaře příštího roku,“ informoval Zídek. Zatím jen první etapa Zmíněný úsek je pouze první etapou protipovodňových opatření na Malši. Následovat mají ještě další dvě, proti proudu od Malého jezu k Velkému a odtud až k lokalitě U Špačků.
Při druhé etapě má opět dojít k prohrábce koryta. Tato varianta úprav by ovšem znamenala poměrně rozsáhlé kácení podél břehu. Třetí etapa pak má za úkol ochránit před velkou vodou především čtvrť Mladé. Navržena je ochranná hráz v úseku mezi hrazením Mlýnské stoky a vyústěním Hodějovického potoka U Špačků. Trasa hráze má hned několik variant. „Ohledně dalších úseků je to na městě, které musí říct, jestli je chce a v jakém rozsahu,“ upozornil Zídek. U druhé a třetí etapy však Budějovičtí zatím konkrétní termíny nemají.
Malše je v tuto chvíli pro České Budějovice stále větší hrozbou než Vltava. Ta už má koryto dávno prohloubené a mezi Dlouhým mostem a Strakonickou ulicí lze například postavit 1,5 kilometru dlouhou mobilní protipovodňovou stěnu, jež má ochránit Pražské předměstí až před pětisetletou vodou. Ta se do ulic přesto může dostat právě z Malše, která ohrožuje i centrum. Nebezpečný je v době povodní i Dobrovodský potok, který už se také dočkal značných úprav. Stále se však vylévá především v obchodní zóně na Strakonické u Terna, kde často působí velké problémy.
Zdroj: regionální mutace Mladá fronta DNES – jižní Čechy, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
24.2.2015 8.13, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla