2.2.2015 0.01, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Podnikání s vodou a zákony
Turisty u Lednice ohrožuje nevybuchlá munice z války
V Lednicko-valtickém areálu na Břeclavsku číhá množství nevybuchlé munice ještě po nacistech. Podle deníku Právo tak v současné době úřady řeší, kdo území za desítky miliónů korun vyčistí.
Konkrétně jde o lokalitu Boří les, kde koncem druhé světové války byla vyhozena do vzduchu německá muniční továrna Muna. Velká část sedmisethektarového lesa je od války plná rozmetaného pyrotechnického materiálu. Podle zprávy, kterou vládě předkládají ministři zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) a vnitra Milan Chovanec (ČSSD) a kterou má Právo k dispozici, to může být nejen nevybuchlá munice, ale i rakety. Vyčištění lesa léta nikoho netlačilo, protože byl součástí hraničního pásma s Rakouskem, kam lidé nesměli.
Pozůstatky po muničce armáda i s pomocí resortu zemědělství a peněz EU postupně, ale velmi pomalu do roku 2003 likvidovala. Zatím je vyčištěno cca 250 hektarů, odkud bylo odstraněno 35 tisíc kusů munice. Ta ale dosud zůstává na 500 hektarech. O úplném odstranění se ale mluví až nyní. Skončit mají dlouhé dohady, kdo to má vlastně dělat a za jaké peníze. Práce to ale bude nejméně na dalších deset let.
„Po tom, co bylo zrušeno tzv. hraniční pásmo, je zasažená oblast fakticky veřejně přístupná, i když lokalita je označena jako nebezpečná a místní obyvatelstvo je s nebezpečím obeznámeno,“ tvrdí ministři ve své zprávě o Bořím lese. Podle senátora Jana Hajdy ale nevybuchlá munice nebezpečí představuje.
„Les je označen, ale chybí tu pořádné varování pro turisty, že je tu nebezpečno.Město na vyčištění nemělo léta peníze a bývalému vedení Lesů ČR, kterým území patří, se do odstranění munice nechtělo,“ uvedl senátor. „Chodí tam často houbaři a problém dělají lidé, kteří si nalezenou munici nosí domů. Při manipulaci jim to pak bouchne pod rukama. Od války už tu bylo několik smrtelných úrazů,“ dodal.
Jako šéf hospodářského a zemědělského výboru připomněl další problém. „Les v některých místech má přestárlost 60 i 70 let a je ho třeba vytěžit a omladit. To ale kvůli munici nejde,“ podotkl Hajda. Nyní se situace podle Hajdy změnila, neboť nový generální ředitel Daniel Szórád se k problému postavil vstřícně.
Na letošní lednové schůzce se zástupci jihomoravského kraje a města Břeclav, resortů obrany, vnitra i zemědělství, včetně Lesů ČR, dohodli, že kvůli zaneprázdněnosti policejních i armádních pyrotechniků, budou muset zajistit Lesy ČR výběrové řízení na pyrotechnický průzkum. Ministerstvo zemědělství, jako zakladatel podniku, to neodmítlo.
Zdroj: Právo, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (zámek Lednice)
2.2.2015 0.01, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Podnikání s vodou a zákony