24.6.2011 11.50, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Přehrady a vodní díla
U jezů na Moravě budou cedule SMRTELNĚ NEBEZPEČNÝ JEZ
Od středečního dne má schodiště vedle jezu v Olomouci – Řepčíně zábradlí. Na místě, kde před čtrnácti dny zahynuli dva lidé, tak vznikl první bezpečnostní prvek, který má podobným tragédiím zabránit. Uvedla to dnes mluvčí Povodí Moravy Veronika Hrdá.
Povodí Moravy připravuje přitom zabezpečení i dalších jezů ve své správě. „I nadále však upozorňujeme občany na to, že koupání v blízkosti jezů vždy zůstane velmi nebezpečné,“ zdůrazňuje generální ředitel Povodí Moravy, Radim Světlík.
Olomouc – Řepčín, Troubky, Osek nad Bečvou I. a II., Brno Maloměřice a Cacovice. Na těchto jezech se v nejbližších dnech objeví výstražné cedule, které upozorňují na nebezpečí, hrozící při koupání pod jezem.
Už nyní vznikají první bezpečnostní prvky, jako je zmíněné zábradlí v Olomouci – Řepčíně na toku Mlýnského Potoka. Povodí Moravy jedná s hasiči a se zástupci vodáckých sdružení o dalších prvcích, které mají pomoci hlavně ve chvíli, kdy lidé neuposlechnou varování.
„Tragédie, která se stala v Řepčíně, mě velmi zasáhla. Pokud výstražné cedule odradí byť jen jediného člověka od jeho rozhodnutí skočit do vody, má takové označení smysl. Chceme totiž lidi upozornit na to, že koupání pod jezem je nejen zakázané, ale zejména smrtelně nebezpečné,“ uvedl Světlík.
Na šesti jezech se tak v nejbližších dnech objeví také kromě výstražných cedulí s nápisy jako „SMRTELNĚ NEBEZPEČNÝ JEZ“ nebo „TADY KONČÍ KOUPÁNÍ SMRTÍ“ také bezpečnostní prvky, které mají pomoci hlavně záchranářům. Na obou březích tak bude vždy k dispozici záchranná podkova (obdoba záchranného kruhu) na třicetimetrovém plovoucím laně nebo takzvaná pacholata, ke kterým se mohou přivázat hasiči nebo záchranáři ve chvíli, kdy se pustí pro tonoucího do vody. Na obou březích budou dále informační tabule s informacemi o lokalizaci, první pomoci a dalšími bezpečnostními pokyny.
V současné době Povodí Moravy zpracovává také projektovou dokumentaci na konstrukční návrh a umístění kotvících bodů zmíněných „pacholat“. Jejich přesné umístění bude stanoveno, na základě požadavku hasičů. Ti místa určí až po praktické zkoušce při vhodných průtokových poměrech. Kotvící body budou umístěny na obou březích v blízkosti vývaru a budou sloužit k uvázání záchranného plavidla.
„Jsem velmi rád, že Povodí Moravy se do vybavení jezů pustilo tak aktivně. Věřím, že tím naše spolupráce nekončí a již nyní jednáme o označení dalších nebezpečných míst,“ uvedl Pavel Šálek z Českého svazu kanoistů, který se sdružením Vodácká Morava, Hasičským záchranným sborem a s Akreditovanou školou vodácké záchrany zapojil do jednání o potřebném vybavení nebezpečných jezů na řekách.
„Věřím, že tyto prvky zůstanou dlouho funkční a nestanou se terčem vandalů. Vždyť jednou mohou zachránit život i jim,“ dodal Světlík.
Zdroj: Povodí Moravy
24.6.2011 11.50, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Přehrady a vodní dílaAktuality
Jihlava bude mít za rok nový vodojem, zlepší zásobování vodou
Akt. 22.11.2024 15.22Rubrika: Nápoje a voda v potravinách
Do vodohospodářské infrastruktury Ostrava investovala přes 800 mil.
Akt. 22.11.2024 15.20Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě