Více než stovku kusů kriticky ohroženého raka říčního (Astacus astacus) a zhruba 300 jedinců karase obecného (Carassius carassius), který je na tzv. červeném seznamu ohrožených druhů, vysadili vědci z Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích do rybníku Na Flekačkách v Semicích u Písku. Uvedla to mluvčí města Písku Petra Měšťanová.
„Jedná se o část populace z rybníku Zlatý u Nové Vsi u Protivína, který v současnosti revitalizují Lesy České republiky. Kvůli této akci musela být veškerá osádka přemístěna. Zhruba třetina račí populace směřovala do malého rybníku v majetku města Písek na okraji Semic. Ten byl nedávno zrekonstruován a svými parametry splňoval podmínky pro začlenění do programu reintrodukce raka říčního,“ řekl David Schwedt z odboru životního prostředí Městského úřadu Písek.
„Tento záchranný program umožňuje vytváření nových lokalit na ochranu genofondu raků říčních, a tím ochranu vybraných populací do budoucna. Má mimo jiné za cíl uchovat původní populaci raka říčního ohroženou račím morem a invazivními druhy raků,“ uvedl Jan Kubec z Fakulty rybářství a ochrany vod.
Zároveň s raky bylo do rybníka Na Flekačkách vysazeno několik stovek kusů karase obecného, jedná se o původní druh ryby, která je podobně jako rak říční ohrožena invazivními druhy. „Geneticky čistá linie původního karase umístěná do této vodní nádrže bude sloužit jako zásobní genofond,“ doplnil Jan Kubec a poznamenal, že tato ryba bývala jedním z běžných živočichů v tuzemských vodách, ale vlivem řady faktorů se stala ohroženým druhem. „U karase obecného to byly invazní druhy ryb, a to zejména karas stříbřitý a střevlička východní, které ho téměř vytlačily,“ dodal. Na mnoha místech ČR se tak rozběhly projekty na jeho záchranu. „Jsme velmi rádi, že rybník Na Flekačkách bude poskytovat útočiště oběma cenným druhům,“ zdůraznil David Schwedt.
S ohledem na stále větší nebezpečí šíření invazních druhů ryb a raků, kteří jsou schopni ovlivnit celé populace našich původních druhů svým agresivním chováním a přenosem račího moru (Aphanomyces astaci), chtějí pracovníci odboru životního prostředí ve spolupráci s fakultou hledat další vhodné lokality pro vysazení původních druhů. „Rybník v lokalitě Semice Flekačky byl jednou z nich. Do programu druhové ochrany raků říčních na Písecku patří například také rybník Šácha, Nový, Pod Vojtíškem nebo rybník U sudu,“ dodal David Schwedt.
„Pro dlouhodobě úspěšný vývoj račí populace je důležitá ochrana celého povodí zmíněných rybníků. Pravidelná kontrola lokalit, do kterých byl rak říční v minulosti reintrodukován, je tak nezbytná. Za tímto účelem máme ustanovený tým odborníků z Fakulty rybářství a ochrany vod, který se této problematice věnuje. Chci poděkovat městu Písek, speciálně pracovníkům odboru životního prostředí, se kterými na akci ochrany a reintrodukce raků na Písecku spolupracuji již 25 let,“ doplnil Pavel Kozák, rektor Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, který stál za zrodem celého programu druhové ochrany raků říčních na Písecku.
Město Písek dlouhodobě podporuje program druhové ochrany zvláště chráněných druhů živočichů, a to nejen raků, ale i sovy pálené či koroptve polní. Podpora račí populace na vybraných rybnících na území Přírodního parku Písecké hory probíhá již dlouhodobě a město Písek se na tomto projektu podílí i finančně.
Naše voda, foto: město Písek
26.3.2025 8.57, Rubrika: Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině