22.4.2011 13.52, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Vodovody a kanalizace, Přehrady a vodní díla
Udržení kvality pitné vody pro Prahu: Nejméně 1,2 mld. korun
Výrazné snížení znečištění Želivky – klíčového zdroje pitné vody pro Prahu, mohou vyřešit pozemkové úpravy provádění komplexně v několika příslušných katastrech najednou. Portálu Naše voda to dnes potvrdil vrchní ředitel Ústředního pozemkového úřadu (ÚPÚ) Jaroslav Vítek.
Právě u Želivky chce podle něj ÚPÚ vyzkoušet možnosti integrálního projektového řízení pozemkových úprav. Ty se dosud provádějí pouze v jednotlivých katastrech. „Osobně jsem přesvědčen, že bychom měli k většině pozemkových úprav přistupovat tímto komplexním způsobem. Jestliže se ten proces nazývá komplexní pozemková úprava, a je pojímaná kompexně v daném katastru, tak já bych tento proces chtěl pojímat komplexcě v širším kontextu, jehož nedílnou součástí je například spádové území místního vodního režimu, které rozsah jednotlivých katastrů logicky přesahuje,“ tvrdí Vítek.
Právě území kolem Želivky je podle něj ideální prostor k tomu, aby byly pozemkové úpravy včetně protipovodňových opatření provedeny v celém území, které kvalitu vodu v Želivce ovlivňuje. Seznam katastrů, kterých by se pozemkové úpravy týkaly, již zpracovalo občanské sdružení „Centrum environmentálních studií“ pod vedením Miloše Gregara, které také na počátku letošního února zorganizovalo mezinárodní konferenci „Pitná voda pro Prahu“.
„Nyní je zapotřebí, aby nám tyto materiály sdružení předalo a poté můžeme na projektu začít pracovat. Naše současné propočty ukazují, že by šlo o náklady ve výši asi 1,2 miliardy korun,“ podotýká Vítek.
Kromě dlouhodobého zajištění kvalitní pitné vody pro Prahu a Středočeský region budou z těchto prostředků hrazena protipovodňová opatření a také odstranění sedimentů, které se v Želivce nashromáždily v minulosti a které řada odborníků považuje za tikající bombu ohrožující do budoucnosti kvalitu tohoto vodního zdroje. „Pro nás je hlavní, abychom jednak vodu dále neznečisťovali, ale také, abychom jí maximálně zadrželi v krajině, a aby okolní půda a lesy působily na vodu jako pozitivní filtr, tedy aby jí mineralizovaly a zlepšovaly její kvalitu, a ne aby jí znehodnocovaly. Tím, že voda přiteče do Želivky v hodnotách, které jsou přijatelné z hlediska kvality vody, se samozřejmě sníží náklady na její čištění a úpravu, a naopak bude více prostoru na zlepšení kvality vodovodů a transportu vody obyvatelům,“ uzavírá šéf ÚPÚ.
Zdroj: Naše voda
22.4.2011 13.52, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Vodovody a kanalizace, Přehrady a vodní díla