17.5.2012 8.52, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka
Úhoři z Německa plavou především v řekách v okolí Plzně
Díky finančním prostředků z Operačního programu rybářství se do českých řek, jak již portál Naše voda informoval, vracejí úhoři. Podle deníku Právo bylo zhruba 100 000 úhořů vysazeno především do řek na Plzeňsku.
„Cílem je zlepšení stavu populace úhoře v místech jeho přirozeného výskytu, která zaručují volnou migraci do Sargasového moře, kde se rozmnožují,“ řekl hospodář západočeského rybářského svazu Jaroslav Vogl. Podle něho je vykrmená ryba velká natolik, že šanci na přežití v přirozeném prostředí má téměř stoprocentní. „Kam přesně se úhoři vysadí, určuje komise ministerstva zemědělství. Ta rozhodla, že ryby poputují do Úslavy, Úhlavy, Radbuzy, Mže a Berounky. Vybrány byly úseky pod přehradami, aby ryby při tahu do moře neskončily rozmašírované v turbínách,“ pokračoval Vogl.
Úhoři se smějí lovit od půl metru délky. Do ní čerstvě vysazená mláďata dorostou za pět let. Počet chycených úhořů na udici u nás rok od roku klesá. Předloňská sezóna, kdy rybáři v západočeském regionu vylovili na udici čtyři a půl tisíce úhořů, byla dokonce úplně nejhorší v historii. Například v roce 1986 se chytilo téměř 13 000 kusů.
Úhoř je sladkovodní rybou, ale rozmnožuje se v Sargasovém moři, a to v hloubce do jednoho kilometru. „Larvy jsou pak mořskými proudy hnány k pobřeží a během cesty se mění v malé sklovitěprůhledné úhoříky takzvané monté, kteří táhnou do řek,“vysvětlil Vogl. Protože tahu brání umělé překážky na tocích, monté se odlovuje v ústí portugalských, španělských, francouzských a anglických řek a poté se dopravuje do vnitrozemí. Tam se většinou ještě rok vykrmuje na farmách, aby ve volné přírodě mělo větší šanci přežít,“ pokračoval Vogl.
Po dovršení třináctého roku života se už jako dospělá vydává hadovitá ryba z řek zpět do moře, kde po výtěru hyne. Pokud úhoř nenajde cestu zpět do moře, dožívá se ve sladké vodě i více než padesáti let.
Úhoře není možné odchovávat uměle. Na nákupu monté jsou proto zcela závislé i organizace, které ho do přírody vracejí, včetně těch českých. Ročně se do našich řek vysazují desítky kilogramů úhořů, dříve to ale byly stovky. „Je po něm velká poptávka v Asii. Tamní kšeftmani ho pokaždé skoro vykoupí. Naštěstí evropští úředníci pochopili vážnost situace a nařídili obchodníkům s monté, kolik ho musí prodat na území starého kontinentu,“ uzavřel Vogl.
Zdroj: regionální mutace Právo – jihozápadní Čechy
17.5.2012 8.52, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženkaAktuality
Jihlava bude mít za rok nový vodojem, zlepší zásobování vodou
Akt. 22.11.2024 15.22Rubrika: Nápoje a voda v potravinách
Do vodohospodářské infrastruktury Ostrava investovala přes 800 mil.
Akt. 22.11.2024 15.20Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě