31.1.2023 8.34, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Ukliďme Česko: Na Den zeber odpad z přírody seber
Ptáte se, jak to spolu souvisí? Jednoduše, EKOkalendář.cz uvádí, že 31. leden je Mezinárodním dnem zeber, a zároveň jsou to dnes přesně dva měsíce do hlavního termínu největší dobrovolnické akce Ukliďme Česko. Její pořadatelé, kteří stojí i za vznikem EKOkalendáře tím upozorňují, že sehnout se pro odpadek může každý z nás prakticky kdykoliv.
Nicméně hlavní úklidový den letošního jubilejního 10. ročníku akce Ukliďme Česko připadá na sobotu 1. dubna (a to není apríl :-). Organizátoři si mohou své úklidy registrovat na www.UklidmeCesko.cz, kde je nyní, 2 měsíce před hlavním termínem, nahlášeno bezmála 600 plánovaných akcí a denně přibývají desítky dalších. Jejich organizátoři si již nyní mohou vyplňovat požadavky na zaslání pytlů a rukavic pro své dobrovolníky. „Předpokládáme, že se nám společně podaří přinejmenším zopakovat loňskou rekordní účast, kdy se do úklidů v průběhu celého roku zapojilo téměř 200 000 dobrovolníků. Těm se podařilo při 4 687 akcích zbavit přírodu 2 730 tun odpadů,“ sdělil Miroslav Kubásek z pořadatelského spolku.
Začátkem letošního roku spustil spolek Ukliďme Česko naplno také nový projekt www.EKOkalendar.cz, jehož cílem je upozornit na více než 150 mezinárodních dnů a svátků, které se věnují ochraně životního prostředí a ohrožených druhů.
„Ekologické svátky jsou důležité, protože nám pomáhají uvědomit si naši zodpovědnost za životní prostředí a připomínají nám, že máme povinnost chránit prostředí a přírodní zdroje pro příští generace. Slavení ekologických svátků je skvělou příležitostí k osvětě a vzdělávání o těchto tématech. Mohou nás také inspirovat k tomu, abychom změnili své chování a začali žít odpovědněji. Proto jsme do EKOkalendáře zahrnuli i 365 EKOtipů na každý den, jako inspiraci ke konkrétním krokům, které může každý pro ochranu životního prostředí, ale i pro sebe a svoji peněženku, udělat,“ říká Radek Janoušek ze spolku Ukliďme Česko.
„Uvidíme se tedy nejpozději 1. dubna při úklidu našich měst, obcí a především přírody. Do té doby se můžete dozvědět něco málo (nebo klidně i více 🙂 o tom, proč se slaví Světový den šimpanzů Bonobo, kdy bude Den digitálního úklidu, nebo třeba jaké aktivity se pojí se Dnem výměny semen“, dodává Janoušek.
Zdroj a foto: Ukliďme Česko
31.1.2023 8.34, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Statistiky a kauzy