6.5.2021 6.32, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Umělá inteligence na lodi Mayflower 400
Celkem 400 let a jeden pandemický rok po legendární plavbě lodi Mayflower s Otci poutníky vypluje trimaran Mayflower 400. Na palubě tentokrát nebude žádný člověk, ale sofistikovaná umělá inteligence. Bude navigovat loď, rozpoznávat případné překážky a problémy na moři, a také provádět výzkum znečištění Atlantiku i mořských savců, které cestou potká. Do Nového světa by měla doplout za tři týdny.
V roce 1620 vyrazila z anglického přístavu Plymouth do Nového světa galeona, která nesla jméno Mayflower. Vezla asi tři desítky členů posádky a 102 cestujících, kteří se později usadili na východním pobřeží dnešních USA. Do dějin vešli jako Otcové poutníci (Pilgrim Fathers) a spolu s nimi se do historie zapsala i loď Mayflower. Součástí oslav kulatého výročí plavby lodi Mayflower měla být i plavba jedné z prvních lodí s umělou inteligencí, která nese příznačné jméno Mayflower 400. Loď měla vyrazit už loni, v roce 2020, plavbě ale udělala čáru přes rozpočet pandemie koronaviru. Pozoruhodná plavba se nakonec podle všeho odehraje letos. Měla by vyplout 15. května, pokud to dovolí počasí a britské úřady.
Výhody této lodi v době pandemie, která stále trvá, je, že na její palubě nemůže nikdo onemocnět. Loď je totiž plně autonomní a překoná Atlantik zcela samostatně. Mayflower 400 je trimaran o délce 15 metrů a výtlaku 9 tun. Energii plavidlu poskytují solární panely, jimiž je pokryta jeho svrchní strana. K navigaci loď používá sofistikovaný systém se šesti kamerami a radarem. Loď se bude věnovat nejen plavbě, ale také výzkumu. Měla by sledovat znečištění oceánu, včetně mikroplastů, a pomocí hydrofonu i dalších zařízení pozorovat mořské savce.
Otcem projektu Mayflower je Brett Phaneuf z meziskové charity ProMare, který klade důraz na význam oceánů pro globální klima. Rosie Lickorish, specialista na nové technologie ve společnosti IBM, která je jedním z partnerů projektu, je přesvědčen, že autonomní lodě sehrají v průzkumu oceánů významnou roli. Plavidlo bez lidské posádky se může více soustředit na
Podle Phaneufa se na projektu Mayflower 400 podílejí stovky odborníků z řady zemí, včetně USA, Indie a Švýcarska. Data získaná během plavby budou volně dostupná všem zájemcům. Mayflower 400 popluje po podobné trase jako původní galeona Mayflower, tedy z anglického Plymouthu do Plymouthu v americkém státě Massachusetts. Plavba by autonomnímu trimaranu měla trvat tři týdny.
Inteligence lodi Mayflower 400 je vycvičená k tomu, aby identifikovala překážky, s nimiž se během plavby může setkat, aby se zachovala v dané situaci správně. K výcviku posloužily tisíce snímků objektů na moři a také rozmanité scénáře, jimiž loď prochází. Inteligence lodi je velmi učenlivá. Měla by zvládnout i opravdu drsné podmínky. V simulacích mimo jiné čelila i padesátimetrovým vlnám.
Zdroj a plné znění zprávy na: https://www.osel.cz/11723-umela-inteligence-vyrazi-na-more-s-lodi-mayflower-400.html, dokumentární foto (Mayflower 400 v anglickém Plymouthu), autor: Mayflower 400.
6.5.2021 6.32, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Ze světaAktuality
Jihlava bude mít za rok nový vodojem, zlepší zásobování vodou
Akt. 22.11.2024 15.22Rubrika: Nápoje a voda v potravinách
Do vodohospodářské infrastruktury Ostrava investovala přes 800 mil.
Akt. 22.11.2024 15.20Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě