1.2.2022 15.39, Rubrika: Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace
ÚOHS povolil transformaci vodárenství na Zlínsku
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže povolil společnostem Moravská vodárenská (MOVO) a Vodovody a kanalizace Zlín (VaK) společně kontrolovat společnost Vodárnu Zlín, uvedla dnes v tiskové zprávě mluvčí úřadu Milena Marešová. Nový provozní model má ukončit dosavadní spory o provoz vodovodů a kanalizací na Zlínsku.
Na Zlínsku dosud funguje model, při němž VaK Zlín vlastní vodárenskou infrastrukturu, ale provozuje ji soukromá společnost Veolia prostřednictvím MOVO. VaK Zlín vlastní společně obce a města. Společný podnik má být založený letos a bude provozovat vodohospodářskou infrastrukturu pro města, obce i některé soukromoprávní vlastníky ve zlínském okrese.
Dosavadní model kritizovali někteří menší akcionáři a vedlo se několik soudních sporů. Města Otrokovice a Fryšták zavedení modelu v roce 2004 napadla žalobami. Ve společném prohlášení z prosince VaK Zlín, MOVO a města Otrokovice a Fryšták uvedly, že při mediaci sporu dospěly po dvouletém jednání k návrhu komplexního smírného řešení.
„Jsme rádi, že jsme nalezli shodu na řešení sporů, které dlouhodobě zatěžují naši společnost. Výsledkem usilovné práce všech zúčastněných je návrh transformace současného provozního modelu, který vede k nabytí plné kontroly nad provozováním vodárenské infrastruktury společností Vodovody a kanalizace Zlín. Je v souladu se strategickým pokynem, který poslední valná hromada uložila našemu představenstvu. Jsem přesvědčen, že je to návrh dobrý a že bude základem nové etapy rozvoje naší společnosti, v prospěch odběratelů i našich akcionářů,“ uvedl předseda představenstva VaK Zlín Svatopluk Březík.
Podle generálního ředitele MOVO Martina Bernarda bude nově založená společnost Vodárna Zlín provozovat vodárenskou infrastrukturu společnosti Vodovody a kanalizace Zlín i vodárenskou infrastrukturu, která je přímo v majetku měst a obcí na Zlínsku. Moravská vodárenská jako současný provozovatel do této nově založené společnosti vloží část svého závodu, která slouží k provozování této infrastruktury na Zlínsku. „Na počátku transformace, tedy letos, by Moravská vodárenská převedla 75 procent akcií této nové společnosti na Vodovody a kanalizace Zlín a zbylých 25 procent akcií by bylo převedeno s koncem roku 2029,“ uvedl Bernard. VaK Zlín podle Březíka získají novou provozní společnost za maximální cenu 142 milionů korun, která bude hrazena v ročních splátkách do roku 2030.
Do roku 2029 by Vodárna Zlín měla být společným podnikem. Města Otrokovice a Fryšták by měla mít právo vyslat po jednom zástupci do dozorčí rady Vodárny Zlín.
Zdroj: ČTK, grafika: Moravská vodárenská
1.2.2022 15.39, Rubrika: Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizaceAktuality
Obyvatelé části Plzně mají mít letos kanalizaci a vodovod za 120 mil.
Akt. 15.1.2025 15.16Rubrika: Vodovody a kanalizace
ČZU zakládá centrum pro výzkum biologických invazí v lesích
Akt. 15.1.2025 11.42Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě