24.4.2018 16.03, Rubrika: Podnikání s vodou a zákony
ÚOHS začal zkoumat posílení firmy Karlovarské minerální vody
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) začal zkoumat zatím poslední nákup společnosti Karlovarské minerální vody (KMV). Firma už avizovala, že koupí od nadnárodní společnosti PepsiCo její pobočky v Česku, Maďarsku a na Slovensku s celkovými ročními tržbami 4,2 miliardy korun.
Informaci o zahájení řízení uvedl ÚOHS na svém webu.
Návrh na schválení fúze podala společnost KMV BEV CZ s.r.o. Týká se nejen české pobočky PEPSICO CZ s.r.o., ale i slovenské, PEPSI-COLA SR s.r.o. a určitých aktiv a nemovitostí obchodního závodu společnosti Fővárosi Ásványvíz – és Üdítőipari Zártkörűen Működő Részvénytársaság v Maďarsku. ÚOHS bude posuzovat oblast výroby a prodeje nealkoholických nápojů a slaných pochutin.
KMV za loňský rok očekávají tržby osm miliard korun. Akvizicí jim vzrostou o polovinu a stanou se největším dodavatelem minerální vody a nealkoholických nápojů v těchto třech státech. Převzetím poboček získají tři firmy, které mají dohromady zhruba 900 zaměstnanců a dva výrobní závody.
Od PepsiCo převezmou KMV výrobu nápojů Pepsi, Mirinda, 7Up, Gatorade, Mountain Dew, Lipton a Toma a distribuci bramborových lupínků značky Lay’s a Cheetos. Skupina KMV už distribuuje a vyrábí nápoje PepsiCo v Bulharsku.
Česká pobočka PepsiCo předloni snížila ztrátu z 33 milionů na 8,7 milionu korun. Tržby meziročně vzrostly na 2,4 miliardy korun z 2,15 miliardy Kč. Ztráta byla podle firmy způsobená zvýšením marketingových nákladů na podporu značek.
Skupině KMV loni podle odhadů vzrostly tržby na osm miliard korun, předloni činily 7,5 miliardy. Celkové prodeje skupině vzrostly za loňská tři čtvrtletí meziročně o šest procent.
Skupina KMV, kterou vlastní italská rodina Pasquale, je největším výrobcem minerálních a pramenitých vod ve střední Evropě. V Česku vyrábí vedle minerální vody Mattoni pramenitou voduAquila a minerální vody Magnesia, Poděbradka, Dobrá voda a Hanácká Kyselka. Své produkty vyváží do 20 zemí. Vlastní i značky minerálních vod v Rakousku, Maďarsku a na Ukrajině. Ve všech zemích, kde KMV operuje, zaměstnává (před oznámenou akvizicí) zhruba 1500 lidí.
Zdroj: ČTK