22.10.2024 9.21, Rubrika: Vodovody a kanalizace
Úprava pitné vody je pro Jihočeský vodárenský svaz složitější a nákladnější
Dopady zářijové povodně bude Jihočeský vodárenský svaz (JVS), největší producent pitné vody v kraji, pociťovat ještě několik měsíců. Surová říční voda v přehradě Římov, z níž se v úpravně Plav stává voda pitná, se totiž kompletně promíchala a došlo k velkému zakalení všech vrstev.
„Nedaleko paty hráze máme v jednotlivých hloubkách nádrže k dispozici pět oken k odběru surové vody. Podle její kvality se volí jednotlivá okna. To teď ale neplatí, po promíchání je všude stejná, tedy zakalená. Upravit ji do parametrů vody pitné je proto nákladnější. Půjde o statisíce korun,“ vysvětluje Antonín Princ, předseda představenstva JVS. Odhaduje, že než se v římovské přehradě, zadržující na 30 milionů m3 vody, jednotlivé vrstvy opět obnoví, potrvá to měsíce.
Podle Michala Míčka, provozního náměstka JVS, je znečištění surové vody zásadně horší, a proto se používá zhruba dvojnásobek koagulantu, síranu železitého než obvykle. Zároveň je nutná předúprava alkality surové vody, což znamená do ní přidávat vápno ve formě vápenného mléka.
„To se v běžném období, kdy do úpravny z přehrady natéká stabilně kvalitnější voda, dělat nemusí. Navíc se i během dne složení surové vody mění. To znamená upravovat dávky a několikanásobně vyšší počet laboratorních analýz odebraných vzorků,“ dodal Michal Míček.
Úpravna vody Plav využívá třístupňovou technologii, kdy I. stupeň tvoří čiření síranem železitým ve 14 usazovacích nádržích. Na něj navazuje II. stupeň tvořený filtrací na 14 pískových filtrech a III. stupeň filtrace přes pět filtrů s náplní aktivního granulovaného uhlí. K úpravě a dezinfekci vody se ještě používá vápno, oxid uhličitý, síran amonný a chlornan sodný. Aktuální produkce se pohybuje kolem 550 litrů za sekundu. Přes rozsáhlou vodárenskou soustavu pak pitná voda z úpravny putuje k více než 400 tisícům obyvatel kraje.
Zářijové extrémní deště přitom ukázaly, jak potřebná je i nová, stavebně připravená, přeložka hlavního potrubí z přehrady na úpravnu v katastru Doudleb. V části zde totiž vede ve svahu, který se zavodnil a mohl hrozit i jeho sesuv.
„Bezpečnost dodávek pitné vody je spolu s její kvalitou absolutní prioritou. Proto také technicky dožilý sedmikilometrový přivaděč surové vody měníme. První úsek od úpravny po štolu u Straňan je již dokončený a v provozu. Na zbylé dva sháníme podporu z programu ministerstva zemědělství. Takové prostředky ale zatím ve státním rozpočtu v potřebné výši nejsou,“ uvedl Antonín Princ.
V tomto úseku katastru Doudleb, již částečně zahájeném, povede 1620 metrů potrubí o průměru DN1200 mm v nové trase mimo zastavěné území obce a částečně se vyhne i zmíněnému rizikovému svahu.
Zdroj a foto: JVS
22.10.2024 9.21, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Vodovody a kanalizace, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzy