21.4.2017 14.24, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace
Úpravna vody Podhradí má za sebou rekonstrukci za 130 milionů
Úpravna vody Podhradí prošla po téměř šedesáti letech svého fungování první zásadní rekonstrukcí strojně-technologického zařízení. Informoval o tom dnes mluvčí společnosti Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) Marek Síbrt.
Největší úpravna pitné vody společnosti SmVaK Ostrava v Podhradí u Vítkova má za sebou nejvýznamnější rekonstrukci za dobu svého provozu. Kromě výměny opotřebovaných a zastaralých technologií a stavebních úprav byla v úpravně nainstalována nová linka ozonizace (ilustrační foto). Díky ní dokáže úpravna účinněji odstraňovat biologické oživení, které se v surové vodě z údolní nádrže Kružberk objevuje ve větším množství právě nyní na jaře.
Po letech příprav, plánování a projektování začala v roce 2015 první etapa modernizace. Hlavní část stavby proběhla do konce roku 2016, v prvních měsících tohoto roku probíhalo odstraňování drobných nedodělků. Všechny činnosti byly plánovány tak, aby bylo po celou dobu výstavby zajištěno plynulé zásobování odběratelů dostatečným množstvím pitné vody v předepsané kvalitě. „Byly vyměněny potrubní rozvody levého i pravého přítokového traktu včetně instalace statických míchadel. Komplexně bylo rekonstruováno vápenné hospodářství a zařízení pro výrobu a dávkování chloru a oxidu chloričitého do upravené vody. Vyměnili jsme také čerpací soustrojí, jehož prostřednictvím čerpáme vodu do vodojemu pro zásobování blízkého Vítkova. Instalovali jsme nový systém automatického řízení a vyměnili čerpadla pro regeneraci pískové náplně ve filtračních jednotkách,“ popisuje hlavní oblasti rekonstrukce ředitel Ostravského oblastního vodovodu Jiří Komínek.
Důležitou složkou projektu byla výstavba technologické linky ozonizace. Ta má zvýšit účinnost oxidace organických látek v surové vodě a zlepšit vnímatelné vlastnosti upravené pitné vody. „Ozonizace zajistí účinnější odstraňování celkového biologického oživení, které se pravidelně vyskytuje v množství až několik tisíc jedinců v mililitru surové vody z Kružberku zejména v jarním období. Ve vodě dominují rozsivky rodu Cyclotella, které se při pískové filtraci hůře separují. Současné zkušenosti ukazují, že zavedení této technologie mělo jednoznačně smysl,“ vysvětluje Komínek.
„Považuji za mimořádně důležité, že jsme tento významný projekt realizovali. Nová zařízení potvrzují, že jejich nasazení do provozu mělo smysl. Pro mě osobně má projekt nejen faktický, ale i symbolický význam. V době často fakticky nepodložené mediální kritiky o nedostatečných investicích vodárenských společností do infrastruktury dokazujeme, že investujeme do budoucnosti kvalitních a spolehlivých vodohospodářských služeb v regionu. Jeden z našich významných investičních projektů jsme dokončili, ale řada dalších právě probíhá nebo se připravuje,“ říká generální ředitel SmvaK Ostrava Anatol Pšenička.
Úpravna vody Podhradí dodala první vodu do Ostravy na konci roku 1958. V dané době šlo s kapacitou 2 000 litrů o největší úpravnu pitné vody v Československu. V sedmdesátých letech minulého století byly vybudovány nové filtrační jednotky, což umožnilo zvýšení výkonu na 2 700 litrů za sekundu, který má úpravna i v současnosti. Během let spolehlivého provozu byla úpravna průběžně modernizována a rekonstruována. Jako na jedné z prvních úpraven v ČR zde byla například v 90. letech zavedena progresivní technologie dezinfekce pitné vody oxidem chloričitým.
Úpravna zásobuje pitnou vodou významnou část Moravskoslezského kraje, ale i část kraje Olomouckého. Zdrojem surové vody je vodní nádrž Kružberk a nad ní v kaskádě výše ležící Slezská Harta. Od zahájení provozu až dosud vyrobila Úpravna vody Podhradí 2,4 miliardy krychlových metrů vody.
Naše voda, foto (výroba ozónu) SmVaK
21.4.2017 14.24, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace