8.6.2017 14.30, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace
Ústecký a Liberecký kraj chtějí snížit cenu vody pro obyvatele
Ústecký a Liberecký kraj budou jednat se Severočeskou vodárenskou společností (SVS) o možnostech a podmínkách majetkového vstupu. Cílem je snížit cenu vody po obyvatele. Novinářům to dnes řekl ústecký hejtman Oldřich Bubeníček.
Letos platí Severočeši za vodné a stočné dohromady 98,30 koruny za metr krychlový, což je téměř nejvyšší částka v republice. „Snaha je, aby se situace změnila. Rádi bychom, aby se cena vody dostala na rozumnou úroveň v porovnání se zbytkem republiky,“ uvedl hejtman. Akcionáři SVS je 458 severočeských měst a obcí a podle stanov ani nikdo jiný akcionářem být nemůže. Vodárenskou infrastrukturu nicméně spravují Severočeské vodovody a kanalizace (SČVaK), kde má SVS podíl zhruba 49 procent. Majoritním akcionářem SČVaK je francouzská Veolia. Smlouva mezi SVS a SČVaK o provozu vodárenské infrastruktury končí v roce 2020. Radní pověřili Bubeníčka, aby vedl jednání s Libereckým kraje, městy a obcemi a vedením SVS. „Nikdo nás zatím neoslovil,“ řekl ČTK mluvčí Severočeské vodárenské společnosti Jiří Hladík. „Připravujeme tiskové prohlášení,“ dodal.
Zástupci měst a obcí za týden na valné hromadě rozhodnou o dalším postupu. Jednou z možností je, že SVS balík akcií od Veolie koupí. Další variantou je, že vodárenská společnost prodá akcie někomu jinému. Pokud by se do situace vložily kraje, jednali by všichni podle Bubeníčka společně. O kupní ceně se podle něj ještě nemluvilo. „Musíme počkat na rozhodnutí akcionářů,“ řekl Bubeníček.
Před rokem po valné hromadě vedení SVS jako rezervní řešení uvedlo založení nové stoprocentní dceřiné společnosti, která by se v případě selhání výše uvedených jednání stala novým provozovatelem vodohospodářské infrastruktury po roce 2020.
„Nabídli jsme, že pokud by SVS měla problém se kapitálově vyrovnat s Veolií, mohly by kraje vstoupit jako strategičtí partneři. Vnímali bychom kraje jako garanty, jakési strategické partnery pro to, aby se hospodaření s vodou dostalo zpátky pod veřejnou kontrolu,“ řekl ČTK místostarosta Štětí Miroslav Andrt.
ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
8.6.2017 14.30, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace