5.1.2022 11.40, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině
Úterní zvýšení řek na Šumavě byla podle hydrologů dvouletá až pětiletá povodeň
Úterní zvýšení hladiny řek na Šumavě považují hydrologové za dvouletou až pětiletou povodeň. Původní prognóza přitom hovořila o dvacetileté povodni. Otava dosáhla v úterý v Rejštejně a v Sušici až na třetí stupeň, Vydra na Modravě a Křemelná ve Stodůlkách měla druhý stupeň povodňové aktivity. V noci na dnešek a dnes ráno se hladiny vrátily do normálu. ČTK to řekla Kateřina Štěrbová z českobudějovického hydrometeorologického ústavu.
„Za posledních 48 hodin jsme nejvíce srážek na Šumavě zaznamenali v Prášilech, a to 92 milimetrů. Na Bučině to pak bylo 76 milimetrů a ve Filipově Huti 55 milimetrů,“ uvedla. Dodala, že srážkové úhrny v tomto období nejsou v podobných objemech nijak výjimečné. Navíc v noci na dnešek tvořil jejich část už sníh, ve který se déšť při ochlazení změnil.
„Úterní zvýšení hladiny řek způsobilo několik faktorů. Hlavním byl ten, že kromě deště odtával do řek sníh. Dále se projevilo také to, že půda byla po předchozích srážkách dost nasycená vodou a nedokázala ji už tolik pojmout. A například pokud by takto pršelo na jaře v období vegetace, tak by více vody využily i rostliny, což se v zimě neděje,“ uvedla Štěrbová.
Deštivé počasí v Jihočeském kraji bude podle předpovědi převládat na řadě míst i dnes. Postupně se však ochladí i v nižších polohách a srážky se změní ve sněhové.
Zdroj: ČTK, ilustrační foto
5.1.2022 11.40, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině