15.11.2011 11.50, Rubrika: Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Statistiky a kauzy
V aféře dotací na povodně přibylo 10 podezřelých
Kauza zneužití povodňových dotací, které ministerstvo pro místní rozvoj rozdělilo v roce 2009 po velkých záplavách na severu Čech, v níž už policie stíhá jedenáct lidí, se rozšiřuje na dalších deset obcí. Informuje o tom zpravodajský server Aktualne.cz.
Úřad ministra pro místní rozvoj Kamila Jankovského podle Aktuálně s tímto výsledkem dokončil rozsáhlou kontrolu, již zahájil právě poté, co čerpání dotací začala letos na jaře prověřovat protikorupční policie. Zjištění ministerstva jsou různě závažná a podle toho s nimi úřad naložil. „Pochybení při čerpání dotací jsme předali podle závažnosti příslušnému finančnímu úřadu a v jednom případě jsme informovali policii,“ potvrdil Aktuálně.cz mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Jan Dvořák. Jaké obce v současné době pracovníci finančního úřadu prověřují, ale Dvořák neřekl.
Jankovského kontrola se týkala více než 350 projektů, na které odešlo po povodních téměř 760 milionů korun. Ministerstvo při ní odhalilo, že některé obce opravovaly úplně jiná místa, než původně měly. Další nepředložily včas takzvané závěrečné vyhodnocení akce a ostatní nedaly do oprav škod po povodních tolik finančních prostředků, kolik původně při žádosti o dotace slibovaly. V kauze dotací už policisté v současné době stíhají devět starostů a další dva podnikatele z Ústeckého a Středočeského kraje. „Kdy bude vyšetřování ukončeno, nelze odhadnout,“řekl Aktuálně.cz mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej. Mezi obviněnými jsou například starostové Moldavy, Huntířova, Peček, Poříčan nebo Ploskovic. Policie je podezřívá, že si kvůli dotacím vymýšleli škody a na jejich odstranění pak chtěli získat v součtu téměř padesát milionů korun.
Jeden z případů je ze Rtyně nad Bílinou, kde ministerstvo při kontrole zjistilo, že zdejší opěrnou zeď žádný přívalový déšť neponičil, a obci proto vzalo část dotace ve výši 350 tisíc korun. Zakázky, které jsou v současné době v hledáčku detektivů, získala společnost Inženýrská stavební agentura, která patří Vlastimilu Houskovi. Ta připravovala pro obce žádosti o dotace, často však vyhrála také výběrová řízení na povodňové opravy. Takže projekty, na které získala peníze, nakonec firma i sama zrealizovala. Podle policie ale byly stavby mnohdy předražené.
Zdroj: Aktualne.cz
Poznámka Naše voda: Objektivní a jednoznačně dokladovatelné zjištění škod po povodních je možné při využití technologie snímků ze satelitní navigace, o které psal náš portál v článku „Nové technologie umí přesně vyčíslit povodňové škody. Stát o ně nemá zájem,“ který byl publikován letos 15. září. Možnostem využití satelitní navigace při monitoringu škod z povodní se bude také věnovat 2. ročník odborné konference „Praktické využití GIS v lesnictví a zemědělství“, který proběhne již příští týden, ve dnech 24. až 25.11. v hotelu Galant v Mikulově.
Naše voda
15.11.2011 11.50, Rubrika: Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Statistiky a kauzy