15.7.2024 14.07, Rubrika: Čistota vody a rekreace
V Drahanovicích se nesmí k napouštění bazénů používat pitná voda
Tříměsíční zákaz používat pitnou vodu z obecního vodovodu k napouštění bazénů a zalévání zahrad vyhlásili kvůli suchu v Drahanovicích na Olomoucku. Obec se tímto opatřením snaží předejít problémům v zásobování pitnou vodou v Drahanovicích i místních částech Ludéřov, Střížov, Kníničky a Lhota pod Kosířem.
ČTK dnes informaci získala z veřejné vyhlášky, která je na webu obce. O zákazu používat pitnou vodu k zalévání zahrad a napouštění bazénů v Drahanovicích rozhodl na žádost obce odbor životního prostředí olomouckého magistrátu kvůli dlouhodobému suchu, klesající hladině podzemních vod a mimořádnému nárůstu spotřeby vody z obecního vodovodu. V Drahanovicích, které mají zhruba 1700 obyvatel, byl podobný zákaz i v předešlých letech. V roce 2019 ho ale někteří obyvatelé opatření nerespektovali a napustili si bazény na zahradách. Vyčerpali tak vodu z obecního vodojemu a způsobili problémy při zásobování několika stovek obyvatel Ludéřova a Střížova.
Nedostatek pitné vody nelze kvůli omezené kapacitě místních vodních zdrojů nahradit. V roce 2006 v Drahanovicích zprovoznili posilovací vrt, stal se součástí nového vodovodu. Podle tehdejších propočtů měl tento vrt stačit pro dlouhodobé zásobování obyvatel Drahanovic a místních částí. Posléze zprovoznili ještě jeden vrt. Kvůli dlouhodobému suchu ale hladina spodní vody dál klesá, takže spotřebu pitné vody je nutné regulovat.
Pracovníci odboru životního prostředí olomouckého magistrátu i místní rybáři v letních měsících sledují vývoj počasí, průtok v říčním systému Moravy v Olomouci i situaci v tzv. uzavřených vodách. Vedoucí odboru životního prostředí Petr Loyka ČTK sdělil, že úředníci zatím nevydali zákaz odběru povrchových vod. Opatření přijde na řadu při zjištěném deficitu kyslíku ve vodě, který může způsobit úhyn vodních živočichů.
„Stav, kdy nastane kritická situace po období teplotních rekordů a tropických nocí, se začíná opakovat. Když se k tomu přidají vydatné lokální srážky, které se často ohřejí na velkých zpevněných plochách, spláchnou z nich nečistoty, následně vypláchnou a teplou vodou i vyčistí kanály, je problém umocněn. Zejména v případě menších toků je po vydatném dešti množství ohřáté a znečištěné vody často větší než aktuální průtok,“ uvedl Loyka.
Poněkud optimističtější jsou podle něj údaje o čistotě uzavřených vod, kde je kvalita vody a celková situace zatím uspokojivá. „Je to dáno i tím, že jde o uzavřené, větší či menší jámy po těžbě štěrkopísku, které nemají na rozdíl od vodních nádrží přítok obsahující často nevyčištěné odpadní vody plné fosforu, jenž je hlavní živinou pro sinice a jsou stabilním prostředím,“ dodal Loyka. Kvalita vody se v posledních týdnech výrazně zhoršila v Plumlovské přehradě u Prostějova. Podle hygieniků tato vodní nádrž nyní není vhodná ke koupání. Naproti tomu voda ve štěrkopískových jezerech Poděbrady u Olomouce, do kterých nepřitéká znečištěná voda, zůstává čistá.
ČTK, ilustrační foto Naše voda
15.7.2024 14.07, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony
Aktuality
Vodárny Pardubice plánují dvousložkovou cenu, malodběratelé by platili víc
Akt. 23.11.2024 17.02Rubrika: Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace
Jihlava bude mít za rok nový vodojem, zlepší zásobování vodou
Akt. 22.11.2024 15.22Rubrika: Nápoje a voda v potravinách