6.5.2024 14.18, Rubrika: Vodovody a kanalizace
V napojení na kanalizaci Liberecký kraj zaostává
V napojení obyvatel na kanalizaci a čistírny odpadních vod Liberecký kraj stále zaostává za ostatními kraji, a to i přesto, že se do budování a oprav kanalizace v kraji v posledních letech investovaly stamiliony korun.
Podle údajů z Českého statistického úřadu (ČSÚ) bylo v kraji na konci loňského roku na kanalizaci napojeno 327.633 lidí, což je 72,7 procenta obyvatel. To je nejméně v Česku. V kraji bylo na konci loňského roku 1656 kilometrů kanalizace. Budování kanalizací zejména v obcích s rozptýlenou zástavbou komplikují vysoké náklady, nepomáhají ani dotace. Třeba v Brništi na Českolipsku a jeho části Velký Grunov, kde žije dohromady přes 1320 obyvatel, kanalizace chybí. „To je momentálně věc, která nás nejvíc tíží, odhad nákladů je 400 milionů korun, z toho dotace pokryje zhruba 65 procent, zbytek musíme dofinancovat. A to je nereálné,“ řekl ČTK starosta Michal Vinš (NEZ). Pomoci by podle něj mohly kompenzace od investorů, kteří v blízkosti obce plánují výstavbu větrných elektráren.
V některých obcích dostaly přednost individuální čistírny. Třeba v šest kilometrů dlouhém Prysku na Českolipsku se zhruba 300 objekty je vybudování páteřní kanalizace celou obcí problém, napojena je tak jen polovina. „Druhá polovina obce je řešena individuálním čištěním,“ řekl již dříve ČTK náměstek hejtmana a bývalý starosta obce Jan Sviták (Starostové pro Liberecký kraj). Větší využití individuálního čištění ale podle něj dlouho komplikovali správci toků, kteří nepovolovali zasakování nebo vypouštění přečištěné vody do toků.
Lepší je v kraji situace v napojení na vodovod a dál se zlepšuje. Na konci loňského roku na něj bylo podle ČSÚ v kraji napojeno 414.590 lidí, to je 92 procent obyvatel. Vodu po kraji rozvádí 3951 kilometrů vodovodů, loni přibylo 27 kilometrů. Další vodovody přibudou i díky penězům z Fondu Turów, který vznikl na základě česko-polské dohody o řešení dopadů těžby uhlí v dole Turów u hranic s Českem. Jako součást kompenzací škod vyplatily Česku Polsko a firma PGE, které důl a sousední elektrárna patří, 45 milionů eur (zhruba 1,1 mld. Kč).
Z kompenzací šlo 35 milionů eur (876 mil. Kč) na transparentní účet Fondu Turów, který spravuje Liberecký kraj. Aktuálně je na něm i s úroky přes 900 milionů korun. Díky těmto penězům staví Chrastava za 68 milionů nový vodovod do Horního Vítkova, kde zajistí vodu pro stovku obyvatel závislých dnes na studních. Podobně v Hrádku nad Nisou zajistí nový vodovod za bezmála 168 milionů korun vodu pro 350 obyvatel Václavic. I tam jsou lidé závislí na studních, vody v nich ale v posledních letech vlivem sucha i těžby za hranicí ubývá.
ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
6.5.2024 14.18, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Vodovody a kanalizace, Statistiky a kauzy
Aktuality
Jihlava bude mít za rok nový vodojem, zlepší zásobování vodou
Akt. 22.11.2024 15.22Rubrika: Nápoje a voda v potravinách
Do vodohospodářské infrastruktury Ostrava investovala přes 800 mil.
Akt. 22.11.2024 15.20Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě