12.11.2024 11.54, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině
V pískovně Křenek skončila rekultivace jezera po těžbě
V pískovně Křenek u Prahy skončila rekultivace jezera po těžbě štěrkopísku. Dala ji udělat těžební společnost České štěrkopísky. V jezeře a ve vybudovaných tůních žijí obojživelníci, místo osídlily například žáby. K začátku letošního listopadu těžební firma ohlásila Obvodnímu báňskému úřadu ukončení těžby a rekultivačních prací. Veřejnosti je místo nepřístupné, jelikož v sousední lokalitě Záryby těžba pokračuje, informoval dnes ČTK mluvčí Českých štěrkopísků Petr Dušek.
U jihozápadního břehu jezera vznikly podle požadavku krajského odboru životního prostředí čtyři mělké tůně. Už dříve byl obdobný biotop vybudován při severním břehu. „Křenek má potenciál stát se velmi významnou přírodní lokalitou, protože navzdory ukončené těžební činnosti i nadále zůstává součástí areálu pískovny,“ uvedl Dušek. Dodal, že v krajině, kde se kromě těžby na velké části ploch i zemědělsky hospodaří, přispívají nové biotopy ke zvýšení její rozmanitosti. Tím přibývá vhodné prostředí pro mnoho živočišných druhů i rostlin.
Těžba štěrkopísku v lokalitě Křenek začala koncem 50. let minulého století. Využívá se zde metoda označovaná jako „z vody„, zůstávají po ní jezera, která se čistí přes zbytkové vrstvy štěrkopísku. Proto je zde vysoká kvalita vody, a to i v létě. Těžaři při řízené obnově přírody už dříve okolí jezer také zatravnili a osázeli ovocnými stromy.
Lokalita Záryby v pískovně Křenek zůstává jedním z nejdůležitějších zdrojů štěrkopísku ve Středočeském kraji. Ročně se ho zde vytěží stovky tisíc tun, slouží ve stavebnictví. Materiál využívají především betonárny, které zásobují stavby na Mladoboleslavsku, Brandýsku či Neratovicku, ale i na okraji Prahy.
Ve Středočeském kraji se podle údajů České geologické služby těží zhruba 30 procent republikové produkce štěrkopísku. Podíl ale bude klesat, protože analýza geologů říká, že dvě třetiny ložisek ukončí provoz do sedmi let a 88 procent do deseti let, dodal Dušek. Podle něj spotřeba štěrkopísku naopak každoročně roste a s ohledem na objem plánovaných velkých investic do dopravní infrastruktury i obytné výstavby bude tento trend v kraji pokračovat.
Zdroj: ČTK, ilustrační foto
12.11.2024 11.54, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině